Porovnanie produktov Alflutop a Hondrogard | Určenie toho najlepšieho

Mnohí ľudia poznajú bolesti chrbta a kĺbov. Príčiny môžu byť rôzne, ale výsledok je rovnaký – návšteva lekára, vyšetrenie a liečba. Niekedy sa bolesť dá liečiť liekmi, inokedy si vyžaduje operáciu a následnú rekonštrukčnú liečbu.

bolesti chrbta

Pri liečbe ochorení pohybového aparátu sa používajú rôzne prostriedky a osobitné miesto majú chondroprotektory. Chránia chrupavku pred ďalšou degradáciou a obnovujú štruktúru kĺbu. V skupine je mnoho zástupcov, ale v tomto článku sa budeme venovať len dvom produktom – Alflutop a Hondrogard. Napriek ich spoločnému účelu sa výrazne líšia svojím zložením. Alflutop je koncentrát biologicky aktívnych zložiek, zatiaľ čo Hondrogard je plne syntetický. Prečítajte si o zložení lieku a o tom, či existuje účinok chondroprotektorov v článku.

Porovnanie formulácie: v čom sa líšia

Alflutop a Hondrogard sú chondroprotektíva. Ďalšie názvy sú stimulátory regenerácie tkanív, korektory metabolizmu kostí a chrupaviek. Z definície vyplýva, že hlavnou úlohou chondroprotektív je chrániť a stimulovať vývoj chrupavky v kĺbe.

Ruská farmakológia rozlišuje tri generácie chondroprotektív:

 1. Prvá generácia– Prírodné produkty. Patrí medzi ne Alflutop, bioaktívny koncentrát z malých morských rýb získaný extrakciou s následnou separáciou proteínov a lipidov.

 2. Druhá generácia– Umelé výrobky. Obsahujú kyselinu hyalurónovú, glukozamín, chondroitín sulfát alebo kolagén. Patrí medzi ne Chondrogard (účinnou zložkou je chondroitínsulfát sodný).

 3. Tretia generácia– je kombinovaný liek. Obsahujú dve alebo viac zložiek súčasne. Niekedy sa pridávajú vitamíny a minerály. V tomto článku sa nimi nebudeme zaoberať.

Allutop a Hondrogard majú rovnakú formu výroby – injekčný roztok. Lieky sa podávajú intramuskulárne alebo do kĺbovej dutiny. Hondrogard je lacnejší – 700-800 Euro za 10 ampuliek. Alflutop bude stáť 1400-1500 Euro za rovnaký objem lieku.

Ako chondroprotektory chránia kĺby

Cieľom predpisovania chondroprotektív je chrániť a obnovovať chrupavky v kĺboch. Prírodné a syntetické lieky však fungujú odlišne. Pozrime sa na to, ako sa to deje.

Alflutop

Alflutop

Účinná látka je biokoncentrát z malých morských rýb. Obsahuje mukopolysacharidy, predovšetkým chondroitín sulfát. Rovnaká zložka je obsiahnutá aj v druhom skúmanom výrobku – Hondrogard. Alflutop obsahuje aj bielkoviny, aminokyseliny, horčík, vápnik, železo, draslík, sodík, meď a zinok.

Čo robí Alflutop:

 1. Zabraňuje deštrukcii chrupavky a stimuluje jej obnovu;

 2. Inhibuje produkciu enzýmu hyaluronidázy a iniciuje syntézu kyseliny hyalurónovej.

 3. Allflutop zmierňuje bolesť a zápal, stimuluje regeneráciu tkaniva chrupavky, obnovuje rozsah pohybu v kĺbe a spomaľuje progresiu ochorenia.

Žiadne údaje o farmakokinetike lieku. Nie je známe, akou rýchlosťou sa dostáva do kĺbovej dutiny a ako sa vylučuje z tela.

Chondrogard

Chondrogard

Chondroitín sulfát je vysokomolekulárny polysacharid. Jeho hlavné účinky:

 1. Spomaľuje deštrukciu kostného a chrupavkového tkaniva;

 2. Zabraňuje strate vápnika;

 3. Urýchľuje regeneráciu poškodeného tkaniva;

 4. Zabraňuje kompresii spojivového tkaniva;

 5. pôsobí ako mazivo a tlmič nárazov kĺbových povrchov;

 6. Normalizuje metabolizmus v tkanive chrupavky.

Hondrogard obnovuje štruktúru chrupavky, zmierňuje bolesť, zvyšuje rozsah pohybu kĺbov a spomaľuje progresiu ochorenia.

Po jednorazovej injekcii dosiahne liek vrchol v plazme po 3 – 4 hodinách a v kĺbovej synoviálnej tekutine po 4 – 5 hodinách. Vylučuje sa obličkami do 24 hodín.

Tieto tvrdenia platia pre všetky chondroprotektory:

 1. Vzťahuje sa na látky modifikujúce ochorenie: brzdia progresiu patologického procesu, nielen zmierňujú symptómy.

 2. Pomalé pôsobenie: liečba trvá 4-8 týždňov alebo dlhšie.

 3. Synoviálna membrána nebráni prenikaniu lieku do kĺbovej dutiny, kde pôsobí.

 4. Maximálny účinok sa prejavuje v počiatočných štádiách ochorenia. V prípade ťažkej osteoartrózy sa môžu použiť chondroprotektory, ale ich účinok je menej zjavný.

 5. Zaradenie chondroprotektorov do liečebného režimu umožňuje znížiť dávkovanie nesteroidných protizápalových liekov a skrátiť trvanie analgetík.

 6. Biologická dostupnosť je vyššia pri intraartikulárnom podaní.

Hodnotenie účinnosti lieku: Fungujú chondroprotektory vždy?

účinnosť lieku

Chondroprotektory sú na modernom farmaceutickom trhu ako nenahraditeľná liečba osteoartrózy. Podľa mnohých vedeckých článkov majú chrániť kĺb, zabraňovať jeho ďalšiemu ničeniu a brzdiť rozvoj patologického procesu. Neexistujú však jednoznačné dôkazy o účinnosti. Chondroitín a glukozamín (hlavné zložky chondroprotektív) boli OARSI označené ako nevhodné pri osteoartróze kolena. Ich účinok na zmiernenie príznakov bol hodnotený ako kontroverzný. OARSI navrhuje, aby sa nepoužívali dlhšie ako 6 mesiacov a aby sa vyradili, ak nedôjde k zlepšeniu.

Chondroprotektory sú už dlho v centre vedeckej pozornosti, ale serióznych materiálov na túto tému nie je veľa. Uvádzame výsledky dvoch randomizovaných, dvakrát placebom kontrolovaných štúdií:

 1. LEGS: autori nezistili žiadnu významnú výhodu chondroprotektív oproti placebu.

 2. GAIT: Terapia chondroprotektormi tiež nepreukázala štatisticky významnú výhodu oproti placebu. Nežiaduce reakcie boli v oboch skupinách podobné.

 3. Odkazujeme na Cochrane Library. Jeden prehľad ukázal, že chondroprotektory len mierne zlepšujú stav chrupavky a zmierňujú bolesť. Ďalšia štúdia naznačila, že chondroitín je účinnejší ako placebo, ale kvalita tohto dôkazu bola hodnotená ako nízka.

 4. Slovenskojazyčné zdroje uvádzajú štúdiu, v ktorej autori porovnávali Alflutop a Hondrogard. Vzorka pacientov je však malá, len 32 pacientov. Štúdia bola otvorená a nespĺňala medzinárodné normy. Autori nezistili žiadne významné rozdiely v účinku oboch skúmaných liekov.

Režim používania

Indikácie na predpisovanie liekov sú podobné:

 1. Primárna a sekundárna osteoartróza rôznych lokalizácií (postihujúca koleno, bedro, rameno a iné kĺby);

 2. Chronické ochorenia chrbtice: osteochondróza, spondylóza;

 3. Osteoporóza: ochorenie spojené s úbytkom vápnika v kostnom tkanive.

Chondrogard sa predpisuje aj pri zlomeninách na urýchlenie hojenia kostí.

Oba prípravky sa podávajú intramuskulárne každý deň alebo intraartikulárne každých 3-5 dní. Liečba sa počíta individuálne a trvá 4-8 týždňov. Po krátkej injekčnej liečbe sa pacient zvyčajne preorientuje na chondroprotektory vo forme tabliet.

Bezpečnostné opatrenia

bezpečnostné opatrenia

Nežiaduce reakcie, ktoré sa vyskytujú v dôsledku liečby, sú zriedkavé. Môže sa objaviť alergia na liek vo forme kožnej vyrážky a svrbenia.

Chondroprotektory sa nepoužívajú u detí mladších ako 18 rokov, v tehotenstve a v období dojčenia.

Závery

Zhrnutie:

 1. Alflutop a Hondrogard patria do skupiny chondroprotektorov. Chránia kĺbovú chrupavku pred deštrukciou a stimulujú jej regeneráciu. Indikované pri osteoartróze a ochoreniach chrbtice: zmierňuje bolesť, spomaľuje progresiu.

 2. Alflutop je liek prírodného pôvodu, Hondrogard je syntetický produkt. Ich mechanizmus účinku je mierne odlišný, ale výsledok je rovnaký. Indikácie, kontraindikácie a nežiaduce účinky sú podobné.

 3. Jednou zo zostávajúcich kontroverzných otázok v súvislosti s chondroprotektormi je pozícia medicíny založenej na dôkazoch. Údaje o účinnosti týchto liekov sú kontroverzné a stále sa o nich vedú vedecké diskusie. Dá sa vyvodiť len jeden záver: chondroprotektíva neprinášajú jednoznačný úžitok, ale ani žiadnu škodu. Nežiaduce reakcie sú zriedkavé a nedochádza k významnému poškodeniu organizmu.

Ešte jedna vec, ktorú si treba zapamätať: chondroprotektory nemôžu úplne zvrátiť ochorenie. Pracujú najmä v počiatočných fázach procesu. Ak je chrupavka vážne zničená, lieky nepomôžu – je potrebná operácia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: