Porovnanie produktov Fosfogliv a Ursosan | Určenie toho najlepšieho

Fosfogliv

Výhody

Nevýhody

Hlavným cieľom je normalizácia metabolizmu lipidov a odstránenie hepatózy

Nevhodné pre deti a tehotné ženy

Kombinovaný liek s antioxidačnými vlastnosťami

Účinnosť nie je preukázaná

Predpísané na vírusovú hepatitídu

Obnovuje bunkové membrány

Ursosan

Výhody

Nevýhody

Osvedčená účinnosť

Nesmie sa užívať v prípade veľkých uzlín

V prípade potreby sa môže podávať deťom a tehotným ženám

Kontraindikované pri ťažkom ochorení pečene a úplnej dysfunkcii žlčníka

Nespôsobuje vážne vedľajšie príznaky

Môže spôsobiť kŕče, ak sú v ňom veľké kamene

Má málo kontraindikácií

Popis lieku Fosfogliv

FOSPHOGLIV.webp

Fosfogliv sa široko používa pri rôznych ochoreniach hepatobiliárneho systému. Antivírusový, hepatoprotektívny a membrány stabilizujúci účinok. K dispozícii v kapsulách. Výrobca – Pharmstandard-UfaVITA. Fosfatidylcholín a glycyráty sú prítomné.

Účinnosť

Fosfogliv sa vo vybraných štúdiách ukázal ako klinicky vysoko účinný pri liečbe akútnej a chronickej hepatitídy. Kombináciou fosfatidylcholínu a kyseliny glycyrhizovej vzniká kombinovaný produkt so silnou antivírusovou aktivitou.

Fosfogliv významne zlepšuje funkciu pečene a znižuje prejavy zlyhania orgánov. Tento liek vykazuje lepšie výsledky ako základná liečba. Dôležitými výhodami lieku Fosfogliv sú jeho dobrá znášanlivosť, prípady alergie sú zriedkavé. Odporúča sa na liečbu difúznych a vírusových akútnych a chronických ochorení pečene.

Zdroj: „Podávanie lieku Fosfogliv pri akútnej a chronickej vírusovej hepatitíde u detí“. Učajkin B.. 2006.

Kontraindikácie

Fosfogliv by sa nemal užívať pri neznášanlivosti zložiek. Je tiež kontraindikovaný u tehotných a dojčiacich žien. Do 12 rokov platia obmedzenia. Ďalšie kontraindikácie sú antifosfolipidový syndróm, ťažká AH, portálna hypertenzia.

Nežiaduce účinky

Pri používaní lieku Fosfogliv musíte vziať do úvahy riziko nežiaducich reakcií, ako sú:

 1. dyspeptické príznaky;

 2. Zvýšený tlak;

 3. upchatie nosa, kašeľ, zápal spojiviek;

 4. vyrážka;

 5. opuchy.

Ak sa počas liečby liekom Fosfogliv objavia vyššie uvedené príznaky a iné nepríjemné prejavy, je potrebné vyhľadať lekára.

Dávkovanie

Užíva sa s jedlom, bez žuvania kapsuly. Dospelí – 2 jednotky 3-krát denne. Doba liečby približne 3 mesiace. Do 12 rokov Fosfogliv nie je predpísaný.

Vhodné pre koho

Menovaný hepatoprotektívny liek Fosfogliv na:

 1. Hepatóza alebo tuková dystrofia;

 2. Alkoholické poškodenie pečene;

 3. Pri liečbe psoriázy, hepatitídy, cirhózy.

Liek sa nemá používať ako monoterapia pri ochorení pečene. Treba mať na pamäti, že účinnosť hepatoprotektív, okrem tých, ktoré obsahujú kyselinu ursodeoxycholovú, nebola preukázaná.

Popis produktu Ursosan

Ursosan

Ursosan je hepatoprotektor na báze kyseliny ursodeoxycholovej (UDCA). Je k dispozícii v kapsulách od spoločnosti PRO.MED.CS Praha. Jeden z mála hepatoprotektív s preukázanou účinnosťou pri liečbe patologických stavov pečene. Má imunomodulačné, hypolipidemické a choleretické účinky.

UDCA sa zabudováva do membrány, chráni ju pred škodlivými faktormi a stabilizuje jej štruktúru. Pomáha rozpúšťať žlčové kamene a predchádzať vzniku nových.

Účinnosť

Ursosan – liek voľby pri ochoreniach pečene a žlčových ciest. Pôsobí na rôzne časti patogenetického procesu ochorenia. Ursosan sa široko používa na prevenciu tvorby cholesterolových konkrementov v žlčníku.

UDCA sa používa ako symptomatický liek v kombinácii s inými látkami, čo môže výrazne zlepšiť prognózu. V posledných rokoch sa ukázalo, že Ursosan je vhodný na liečbu funkčných porúch gastrointestinálneho traktu.

Experimentálne štúdie preukázali účinnosť Ursosanu pri refluxnej ezofagitíde, chronickom ochorení pečene a žlčníka a niektorých ochoreniach tráviaceho traktu. Klinický účinok aplikácie pri rôznych poruchách sa prejavuje v priebehu 2-3 týždňov. Výsledky pretrvávajú 6 mesiacov alebo dlhšie, v závislosti od ochorenia.

Zdroj: Možnosti použitia Ursosanu v gastroenterológii. Minushkin O.. 2009.

Kontraindikácie

Hepatoprotektor Ursosan je kontraindikovaný pri:

 1. neznášanlivosť zložiek;

 2. dekompenzovaná cirhóza;

 3. Nefunkčný žlčník;

 4. Významné poruchy funkcie pankreasu, pečene alebo obličiek.

UDCA sa môže používať v akomkoľvek veku, ale užívanie Ursosanu pred dovŕšením 3 rokov sa neodporúča. Tehotné ženy môžu byť liečené, ak prínosy prevažujú nad rizikami.

Nežiaduce účinky

Liek je dobre tolerovaný. Zriedkavé vedľajšie príznaky zahŕňajú hnačku, vracanie, alergické prejavy.

Dávkovanie

Na kamene – 10-15 mg/kg/deň. Trvanie liečby – 6-12 mesiacov alebo viac. Celá dávka sa užíva raz pred spaním.

Po cholecystektómii – 500 mg/deň, hepatitída – 10-15 mg/kg v 3 dávkach počas jedného roka, cholestáza – 12-15 mg/kg od 6 mesiacov, dyskinéza – 10 mg/kg/deň do 8 týždňov, reflux a ezofagitída – 250 mg/deň pred spaním do 2 rokov.

Kto je vhodný

Ursosan pomáha pri:

 1. Nealkoholové ochorenie tukov;

 2. dyskinéza;

 3. cholestáza;

 4. toxická a liekmi indukovaná hepatitída;

 5. cholelitiáza.

Náklady a analógy

5.webp

Droga

Náklady

Analóg/zástupcovia

Fosfogliv

#50 – od 450 Euro

Resalut

Essenciale Forte N

Essliver Forte

Ursosan

#50 – 770 Euro

Ursofalk

Ursodez

Exhol

Urdoxa

Ursoliv

Ktorý liek je lepší?

Fosfogliv je kombinovaný liek, ktorý sa používa pri vírusovej hepatitíde. Tento liek má podľa tvrdení výrobcu imunomodulačné a antioxidačné účinky. Účinná látka v zložení chráni pečeň pred vírusmi a obnovuje membrány.

Ursosan je monoliečivo obsahujúce iba kyselinu ursodeoxycholovú, ale už to stačí na ochranu pečene pred degeneratívnymi zmenami a na zabránenie tvorby konkrementov v žlčových cestách. Liek zlepšuje pohyblivosť žlče, pomáha odstraňovať starú žlč, toxíny a cholesterol.

Pôsobenie Fosfoglivu je zamerané na odstránenie hepatózy, Ursosanu – na rozpúšťanie kameňov, stimuláciu motorickej funkcie žlčníka, liečbu cholelitiázy a cholecystitídy.

Ursosan je v mnohých ohľadoch lepší ako Fosfogliv, ale lieky majú rôzne indikácie, takže ich môžete porovnať, keď uvažujete o konkrétnom ochorení. Ak chcete vybrať najúčinnejší liek, musíte sa poradiť s lekárom. Samoliečba môže byť nebezpečná.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: