Porovnajme diskrétne a integrované grafické karty – ako sa líšia a ktorá je lepšia

Každý počítač potrebuje grafickú kartu. Bez neho jednoducho nedokáže konvertovať digitálne signály na analógové alebo vypočítať grafiku. A jeho hlavnou úlohou je len zabezpečiť prevádzku pripojeného monitora.

Samotná grafická karta môže byť diskrétna alebo integrovaná. Ide o dva zásadne odlišné návrhy. Zistime, v čom sa líšia a ktorá je lepšia – diskrétna alebo integrovaná grafická karta.

Kľúčové vlastnosti grafických kariet vo všeobecnosti

Princíp fungovania grafických kariet (môžu sa nazývať aj grafické akcelerátory, GPU alebo grafické karty) je pomerne jednoduchý:

 1. Najprv procesor počítača vydá príkaz na zobrazenie obrazu na obrazovke;

 2. Informácie o tom, čo sa má zobraziť, sa odosielajú do pamäte videa. Napríklad v hrách sa tam ukladajú 3D modely;

 3. Video procesor (GPU) výberom údajov z video pamäte vypočíta umiestnenie každého pixelu na obrazovke;

 4. Signál sa posiela cez kábel na obrazovku.

Je jasné, že kľúčovými komponentmi grafického akcelerátora sú videoprocesor a videopamäť. Prvý počíta umiestnenie pixelov, druhý ukladá údaje o objektoch. GPU je v podstate miniatúrny počítač s vlastným procesorom a pamäťou.

Je však usporiadaná trochu netradične. Napríklad videoprocesor môže mať niekoľko tisíc slabých jadier a videopamäť môže byť dopytovaná desiatky krát rýchlejšie ako pamäť RAM.

Prečo je to tak? Áno, na zabezpečenie realistickej grafiky v hrách! Grafický procesor musí pracovať veľmi rýchlo, aby vypočítal polohu každého objektu na obrazovke, každého svetelného lúča, každého odlesku, každého listu a každej prelietajúcej guľky. A je jednoduchšie dať 4 tisíc malých jadier na výpočty náročné na zdroje ako dať jedno veľké.

Čo je integrovaná grafická karta?

integrovaná grafická karta

Ako už bolo spomenuté, existujú dva typy GPU – integrované a diskrétne. A k prvému z nich sa dostaneme za chvíľu.

Integrované (vstavané) „vizuálne prvky“ sú zabudované priamo v procesore. Nemá samostatný čip na základnej doske, nemá vlastnú pamäť a procesorová jednotka je malý, málo výkonný koprocesor. Spotrebuje však veľmi málo energie a jeho prevádzka je lacná.

Keďže integrovaná grafická karta nemá videopamäť, všetky údaje potrebné na výpočty ukladá do hlavnej pamäte počítača. Preto nie je vhodný na hranie hier. Množstvo alokovanej pamäte RAM zjavne nestačí na zápis celej scény, iba niekoľkých objektov z nej.

Výpočtová jednotka integrovaného grafického akcelerátora je tiež veľmi slabá. Preto sa scény nedajú vykresliť rýchlo. V lepšom prípade sa zobrazí „slide show“, v horšom prípade jeden obrázok zamrzne na niekoľko minút.

Ak je integrovaný grafický čip taký slabý, prečo sa ním vôbec zaoberať??Má to niekoľko výhod:

 1. Nie všetci ľudia si kupujú počítač na hranie hier. A nie je dôvod preplácať za „diskrétny“ prístroj, ak ho neplánujete používať;

 2. Na dotyk je chladný. Chladenie procesora je dostatočné;

 3. Spotrebuje najmenej energie. Notebooky s integrovanou grafickou nadstavbou môžu vo všeobecnosti fungovať na batériu 6 až 10 hodín, zatiaľ čo diskrétna nadstavba poskytuje 3 až 4 hodiny výdrže batérie.

Aj moderné integrované viskozitné karty sú pomerne výkonné. Vezmite si napríklad grafickú kartu Intel UHD Graphics 640. Výkonovo je porovnateľná s grafickou kartou NVIDIA GeForce GT 1030! To znamená, že aj hry budú ťahať – nie všetky, ale niektoré z nie veľmi starých.

Čo je samostatná grafická karta?

Diskrétna grafická karta

Zatiaľ čo integrovaný grafický procesor sa inštaluje priamo do procesora, diskrétny grafický procesor sa kupuje a inštaluje samostatne na základnú dosku. Má vlastnú videopamäť, vlastnú výpočtovú jednotku a to všetko môže byť veľmi výkonné. Všetky tzv. herné grafické karty sú diskrétne.

Veľké množstvo vysokorýchlostnej videopamäte je potrebné na uloženie veľkého množstva údajov na „grafickej karte“. Najvyššie modely môžu mať až 12-16 GB video pamäte pracujúcej na frekvencii až 16 GHz – 3-4-krát rýchlejšie ako DDR4 „RAM.

Výkonná výpočtová jednotka, ktorá v niektorých modeloch môže mať 4 až 6 tisíc jadier, umožňuje spracovávať viacero prúdov súčasne a vykresľovať najdynamickejšie scény.

Diskrétne grafické procesory však nemajú len nevýhody integrovanej grafiky, ale aj výhody.Diskrétny systém má tieto nevýhody:

 1. Cena. Len sa musíte zmieriť s tým, že hernú grafickú kartu nenájdete lacnejšie ako za 500 dolárov a za špičkový model budete musieť minúť približne 2500 kusov americkej meny;

 2. Spotreba energie. Výkonný grafický modul si vyžaduje výkonné napájanie. A ak je nainštalovaný v prenosnom počítači – vyčerpá sa rýchlejšie, ako by ste chceli;

 3. Teplo. Špičkové grafické karty si často vyžadujú aj dodatočný systém chladenia, pretože sa veľmi zahrievajú.

Ak však plánujete hrať hry na počítači alebo notebooku, budete potrebovať samostatnú grafickú kartu. Podobne ho budete potrebovať na pripojenie viacerých monitorov alebo monitora s rozlíšením FHD alebo UHD.

Integrovaná alebo diskrétna grafika?

Človek by si myslel, že diskrétne bude lepšie pre väčšinu vecí. Definujme však spôsoby použitia.

 1. Ak neplánujete hrať hry na počítači,Ak máte obmedzený rozpočet a chcete notebook s čo najdlhšou výdržou batérie, nebudete potrebovať diskrétnu grafickú kartu.

 2. Vo všetkých ostatných prípadoch je to nevyhnutnosť. Hry, AutoCAD, Blender, Maya a ďalší 3D softvér vyžadujú výkonný grafický akcelerátor.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 2
 1. Štefan

  Ahoj! Mohol by si mi prosím porovnať diskrétne a integrované grafické karty? Chcel by som vedieť, aké sú ich rozdiely a ktorá je lepšia vo výkone. Ďakujem veľmi pekne!

  Odpovedať
 2. Miroslav

  Ako sa diskrétne a integrované grafické karty líšia a ktorá je lepšia?

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: