Porovnanie Intel Pentium alebo Intel Celeron | Určenie najlepšieho

Spoločnosť Intel je známa najmä vďaka svojej rodine procesorov Core. Neustále lámu výkonnostné rekordy, majú čoraz viac jadier a sú ďalej optimalizované pre vysoké pracovné zaťaženie. Sú však veľmi drahé.

Pre tých, ktorí nie sú ochotní minúť 250 dolárov len za procesor, ponúka Intel dve menej výkonné rady – Pentium a Celeron. A rozdiel medzi nimi nie je tak zrejmý. Preto najmä pre tých, ktorí si vyberajú nový kancelársky alebo domáci počítač (alebo notebook), porovnáme Pentium a Celeron a určíme, ktorý je lepší.

Ale ešte predtým, ako začneme: porovnáme modely poslednej generácie, a to tie najvyššie. Práve tie ukazujú všetky rozdiely medzi rodinami. Porovnanie zahŕňa najmä:

 1. G5600 Gold;

 2. Celeron G4920.

Napriek tomu, že oba čipy patria do ôsmej generácie, ich číslovanie začína symbolom „G“. Tento faktor je dôležité zohľadniť pri výbere počítača – ak chcete najnovší čip a nemáte Pentium s osmičkou v kóde.

Procesory Intel Celeron

Procesory Intel Celeron

Intel Celeron je najmenej výkonný rad čipov spoločnosti. Táto konfigurácia je pravdepodobne najvhodnejšia pre kancelárske počítače – alebo domáci počítač, na ktorom plánujete iba surfovať po internete alebo sledovať filmy.

Súčasný rad Celeron obsahuje iba dvojjadrové procesory bez podpory technológie Hyper-Threading, ktorá umožňuje posielať na každé jadro dve výpočtové vlákna. Nepodporujú ani režim Turbo Boost, ktorý v niektorých prípadoch umožňuje zvýšiť taktovaciu frekvenciu. Nakoniec majú väčší

(hodnota rozptylu tepla) ako „pentiá“.

Najjasnejší zástupca rodiny v súčasnosti (apríl 2019) – Intel Celeron G4920. Jeho cena je 52 dolárov, pričom verzia OEM je ešte lacnejšia. Technické špecifikácie čipu zahŕňajú:

 1. Dve jadrá;

 2. Frekvencia hodín 3.2 GHz;

 3. Integrovaný grafický akcelerátor Intel UHD Graphics 610 s maximálnym taktom 1.05GHz;

 4. 2 MB vyrovnávacej pamäte L3;

 5. 54W rozptyl tepla;

 6. Podpora operačnej pamäte DDR4 pri 2.4 GHz.

Vďaka tomu je čip vhodný len do kancelárie alebo na nenáročné domáce použitie. Spotrebuje však pomerne veľa energie – a môže si vyžadovať trochu práce pri jeho chladení.

Procesory Intel Celeron však nie sú vhodné pre prenosné počítače. Samozrejme, výrobcovia v snahe zlacniť zariadenia dávajú takéto čipy do svojich notebookov. Ale nekupujte ich – ich vysoký odvod tepla vedie k rýchlemu vybíjaniu a intenzívnemu zahrievaniu.

Výhody

 • Relatívne nízka cena;

 • Dobrý integrovaný grafický akcelerátor.

Nevýhody

 • Relatívne vysoký odvod tepla;

 • Žiadna podpora Hyper-Threading.

Celeron sa chladí porovnateľne s procesormi Intel Core i3 a Core i5! Je to však len zlomok výkonu. Ak teda ušetríte peniaze na procesore, miniete peniaze na chladiaci systém.

Procesory Intel Pentium

Procesory Intel Pentium

Rodina Pentium je síce cenovo výhodná, ale nie je nízkovýkonná. Čipy podporujú technológiu Hyper-Threading, ktorá umožňuje každému jadru prideliť dve vlákna spracovania. Okrem toho nové generácie procesorov Pentium využívajú rovnakú technológiu ako procesory Core, čím sa znižuje spotreba energie a odvod tepla.

Vďaka tomu sú procesory Pentium vhodné pre prenosné počítače. Neprehrievajú počítač ani nespôsobujú prekážky pri prvej príležitosti. Výdrž batérie notebooku bude dostatočná.

Pentiá sa môžu používať aj v domácich a kancelárskych počítačoch. Na systémoch s týmto procesorom môžete dokonca hrať hry – ale len s nenáročnými a staršími projektmi. Ak bola hra vydaná v roku 2010 – pravdepodobne bude na tomto čipe fungovať bez problémov. Nečakajte špičkovú grafiku, ale ani hra sa nezmení na slideshow.

Teraz k technickým vlastnostiam. V čase písania tohto článku je čip Intel Pentium Gold G5600 aktuálny:

 1. Dve jadrá s technológiou Hyper-Threading (dve vlákna na jadro);

 2. Rýchlosť hodín 3.9 GHz bez podpory Turbo Boost;

 3. Integrovaný grafický akcelerátor Intel UHD Graphics 630 s taktom 1.1 GHz;

 4. 4 MB vyrovnávacej pamäte úrovne 3 (L3);

 5. Odvádzanie tepla 54 W;

 6. Podpora pamäte DDR4-2400.

Áno, tepelný výkon tohto procesora je rovnaký ako u predchádzajúceho. Avšak napríklad pri modeli G5500 T je to len 35 W. A ostatné špecifikácie sú takmer rovnaké. A v notebookoch sa väčšinou používa najlacnejšia a energeticky najúspornejšia verzia – G5500 T namiesto G5600.

Výhody

 • Podpora technológie Hyper-Threading;

 • Relatívne vysoká produktivita;

 • Existujú modely vhodné pre prenosné počítače.

Nevýhody

 • Cena je o 20-30 dolárov vyššia ako pri sérii Celeron;

 • Žiadna technológia Turbo Boost;

 • Niektoré modely majú pomerne vysoký odvod tepla.

Vo všeobecnosti sa procesory Intel Pentium líšia od procesorov Core i3 rovnakej rodiny len absenciou technológie Turbo Boost a menšou veľkosťou vyrovnávacej pamäte L3. Pri domácom alebo kancelárskom použití to nie je vôbec dôležité.

Turbo Boost je nevyhnutný pri náročnejších úlohách. Napríklad pri rozsiahlom obrábaní v programe 1C, práci s programom Wolfram Alpha Mathematica alebo pri konverzii PDF do formátu PDF/X pripraveného na tlač na profesionálnom hardvéri. A ak chcete otvoriť aplikáciu Word a napísať správu, Turbo Boost určite nie je potrebný.

Vyrovnávacia pamäť 3. vrstvy pomáha pri multitaskingu. Ukladá najčastejšie používané príkazy, ktoré sa načítavajú z tejto pamäte, namiesto toho, aby ich počítal procesor. Na domáce alebo kancelárske použitie sú 2-4 MB vyrovnávacej pamäte 3. vrstvy viac než dostatočné.

Porovnanie Pentium a Celeron

Takže výhody a nevýhody boli vyriešené. Teraz je čas na porovnanie!

Tučným písmom sú vyznačené parametre, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť:

Funkcie

Celeron

Pentium

Počet jadier

2

2

Podpora technológie Hyper-Threading

Nie

Je tu

Podpora Turbo Boost

Nie

Nie

Integrovaná grafická karta

Majú ho všetky modely

K dispozícii vo všetkých modeloch

Rýchlosť hodín

2.9 – 3.2GHz

3.1 – 3.9 GHz

Vyrovnávacia pamäť vrstvy 3

2 MB

4 MB

Spotreba energie

35-54W

35-54W

Cena (maloobchodná), USD

42-52

64-93

Používanie notebooku

Nie je žiaduce, prehrieva sa

Vhodné

Použitie v kancelárskych počítačoch

Vhodné pre

Vhodné

Používanie domáceho počítača

Iba ak na surfovanie po internete, filmy a „abstrakty“

Surfovanie po internete, abstrakty, filmy, staré alebo nenáročné hry

Hlavný rozdiel je teda v tom, žePentium od Celeronu je, že „Pentium“ je rýchlejšie a produktívnejšie. Ale či sa oplatí za to zaplatiť 20-30 dolárov navyše, je iná otázka. Ušetrené peniaze môžete minúť na ďalšie 2-4 GB pamäte RAM alebo dokonca na malý disk SSD s kapacitou 120 GB na inštaláciu operačného systému na rýchle spustenie.

Pri nákupe je vhodné vybrať si modely najnovšej generácie. V tomto prípade nebude upgrade zložitý – je dobré, že socket je rovnaký, či používate Pentium alebo i7. Počítač s čerstvým čipom je teda možné aktualizovať ešte 3-4 roky po zakúpení.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: