Porovnanie Doc a Docx | Dôležité rozdiely

Dokumenty Doc a Docx sa používajú na zápis a ukladanie formátovaných textových súborov. Ako kontajnerové súbory môžu obsahovať nielen samotný text, ale aj grafiku, štýly a ďalšie. Oba formáty navyše vyvinula spoločnosť Microsoft na použitie v kancelárskych aplikáciách a balíkoch.

Aby ste pochopili, ako tieto dva typy ukladania dokumentov fungujú, stojí za to pozrieť sa na históriu textových súborov:

 1. TXT je vôbec prvý spôsob, ako zachovať text. V dôsledku toho podporuje iba text. Nemôžete doň pridať obrázok alebo ho napríklad zvýrazniť tučným písmom;

 2. RTF je formát, ktorý podporuje formátovanie. Konkrétne môžete slová v ňom upraviť na tučné, kurzívou, zmeniť písmo, pridať obrázky atď. RTF zároveň nevie pracovať so štýlmi, tabuľkami a celková prezentácia dokumentu je podobná ako v prvých verziách HTML;

 3. DOC je formát, ktorý podporuje kaskádové štýly, formátovanie, vkladanie tabuliek, rozloženie stránky a ďalšie funkcie. Štruktúra je podobná tretej a štvrtej verzii HTML;

 4. DOCX je kontajnerový formát, ktorý podporuje takmer všetko, čo DOC, ale má štruktúru archívu ZIP so samostatnými popismi značiek, obrázkov a textu XML. V niektorých prípadoch môžu byť navyše dokumenty vytlačené pomocou neho interaktívne. Má podobnú štruktúru ako HTML5+CCS3.

Teda, DOCX je najmodernejší formát, ktorý pomáha vytvárať interaktívne, graficky vrstvené dokumenty podporujúce súčasné technológie sadzby.

Rozdiel však nespočíva len vo funkčnej podpore tej či onej funkcie.

Aký je rozdiel medzi Doc a Docx

Aký je rozdiel medzi Doc a Docx

Formát DOC vznikol začiatkom 90. rokov 20. storočia, v rovnakom čase, keď bol vydaný textový procesor Microsoft Word. Docx bol pôvodne proprietárny formát, ktorý používal výlučne technologický gigant. Spoločnosť Microsoft ho používala až do roku 2007, keď vydala editor Word 2007.

Word 2007 prešiel na nový formát DOCX, ktorý sa stal kontajnerovým formátom. V skutočnosti, súbory s týmto rozšírením – je to ZIP-archívy, ktorý ukladá informácie o značkovanie, text, vložené obrázky, tabuľky a skripty (analóg makro, len s menej možností).

Spoločnosť Microsoft zároveň odstránila stigmu „proprietárneho“ systému DOC. Stal sa otvoreným pre nekomerčné použitie, čo znamená, že vývojári „open-source“ editorov tretích strán, ako napríklad OpenOffice, mohli do svojich aplikácií pridať jeho natívnu podporu.

DOCX sa používa dodnes. Je štandardnou súčasťou textových procesorov Microsoft 2019 vrátane cloudovej verzie Office 365. Mnohé editory tretích strán tiež otvárajú a ukladajú dokumenty v tomto formáte.

Používanie kontajnerových úložísk nielenže skrášlilo a interaktívne. Má niekoľko ďalších výhod:

 1. Archivácia ZIP môže výrazne znížiť veľkosť súboru. Napríklad tento článok je uložený vo formáte DOCX a na pevnom disku zaberá 16 kB. Predchádzajúci typ má 40 kilobajtov a RTF má 76 kilobajtov.

 2. Vytvorenie samostatného informačného listu na správu obsahu v spoločnom kontajneri zabezpečí, že text a grafika budú rovnako viditeľné v rôznych verziách kancelárskych aplikácií Microsoft a editoroch tretích strán.

Vo väčšine prípadov je teda lepšie použiť DOCX. DOC má aj mnoho nevýhod:

 1. Rozdielne zobrazenie obsahu v rôznych editoroch vrátane rôznych verzií kancelárskych aplikácií spoločnosti Microsoft;

 2. Slabá kompatibilita s editormi tretích strán.

 1. DOCX nemá tieto nevýhody

Word 2003 a staršie však tento formát jednoducho neotvorí, pretože nedokáže rozbaliť dátový kontajner.

Alternatívy sa oplatí používať

Kancelárske aplikácie tretích strán s otvoreným zdrojovým kódom vo väčšine prípadov podporujú tieto dva typy súborov, ale dokumenty ukladajú do nejasného priečinka. A to je vážna nevýhoda.

OpenOffice a

 • eOffice používa na ukladanie formát OpenDocument Text (ODT). Vo všeobecnosti je podobný DOC, t. j. nie je kontajnerový a všetky údaje ukladá do jedného súboru. To môže spôsobiť vážne problémy pri otváraní dokumentov ODT v iných editoroch zobrazenia vrátane zlého formátovania, zobrazenia nesprávnych obrázkov a v niektorých prípadoch aj problémy s orientáciou stránky.

  Súbory ODT dokážu primerane otvárať len nadradené aplikácie (napríklad ak je vytvorený v OpenOffice Writer, mal by sa otvárať len v OpenOffice Writer) a najnovšie verzie MS Word.

  Takže aj v prípade softvéru s otvoreným zdrojovým kódom je lepšie ukladať prácu vo formáte DOCX. Poskytuje to maximálnu kompatibilitu a pohodlie, najmä ak chcete výsledky svojej práce po úprave poslať inde. Je však lepšie nepoužívať jeho predchodcu, pretože vzhľad stránok bude rovnaký len v počítači, v ktorom sú vytvorené. Ak sa ich pokúsite otvoriť niekde inde, je pravdepodobné, že sa všetko „zrúti“.

  Ak nemôžete ukladať do formátu DOCX, môžete použiť aj formát PDF. Poskytuje rovnakú viditeľnosť, ale neumožňuje úpravu obsahu (vrátane kopírovania fragmentov) bez špeciálnych aplikácií.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: