Porovnanie štandardov USB 2.0 a USB 3.0 | vlastnosti a rozdiely

Technologický pokrok je obzvlášť výrazný v oblasti počítačov. Takmer každý rok sa objavujú nové technológie, rozhrania, systémy, čipy a iné architektúry. Týka sa to aj vecí, na ktoré ste zvyknutí, ako napríklad USB.

Napríklad od rokov 2017-2018 sa začalo aktívne implementovať rozhranie USB typu C. Má symetrický konektor oválneho tvaru a vôbec nie je kompatibilný s tradičným obdĺžnikovým konektorom typu A.

Zatiaľ čo sa však typ C výrazne líši od typu A, rozdiely medzi USB 2.0 a USB 3.0 nie je tak zrejmé. Zistíme, aké sú a či sa oplatí preplatiť za počítač alebo flash disk s novým rozhraním.

USB 2.0

USB 2.0

USB 2.0 – relatívne starý štandard. Táto technológia bola predstavená začiatkom roka 2000 a v tom čase ponúkala takú vysokú prenosovú rýchlosť, že sa jej hovorilo „vysokorýchlostná“.

Maximálna prenosová rýchlosť regulovaná týmto protokolom je 480 megabitov (60 megabajtov) za sekundu. To sa dosiahne pomocou zariadení kompatibilných s technológiou Hi-Speed. Takýmito zariadeniami sú rôzne flash disky, fotoaparáty, fotokamery atď.

Parameter rýchlosti je však teoretický. V praxi je priemerná rýchlosť prenosu údajov približne 20 megabajtov za sekundu.

Pri vývoji 2.0 tvorcovia chceli byť čo najviac kompatibilní so starším. Takže je to stále štvorpinový konektor (5-pinový na uzemnených zariadeniach), ktorý prenáša 5 voltov a 0.5 ampérov na počítačoch. Prepracovaný návrh radiča zbernice však umožnil zvýšiť prenosové rýchlosti.

Vo všeobecnosti možno povedať, že v tomto štádiu vývoja normy 2.0 – Stále univerzálne rozhranie, ktoré bude podporované aspoň niekoľko rokov. Vďaka nízkej cene ovládačov, veľkému počtu kompatibilných zariadení a premyslenému komunikačnému mechanizmu je vhodný na domáce aj kancelárske použitie.

Výhody

 • Obrovské množstvo kompatibilných zariadení;

 • Podporované staršími operačnými systémami;

 • Nízke zaťaženie napájacieho zdroja alebo batérie.

Nevýhody

 • Pomalé.

Presnejšie, je relatívne pomalý. Generácia 3.0 má samozrejme vyššiu šírku pásma, ale skutočná rýchlosť prenosu dát sa líši v závislosti od výkonu disku, typu súboru, systému súborov a rôznych parametrov tretích strán.

USB 3.0

USB 3.0

Rozhranie USB 3.0 bol predstavený v roku 2008 a zaujímavé je, že nebol vylepšením predchádzajúcej generácie, ale jej úplným prepracovaním. Zmeny sa dotkli aj dizajnu konektora!

Napríklad vo verziách Superspeed sa používa deväť kontaktov: 2 hlavné signálne kontakty, 2 hlavné prúdové kontakty, 2 pomocné signálne kontakty, 2 pomocné prúdové kontakty a – voliteľne – zem. Základné informácie sú však na rovnakých miestach ako v štandarde 2.0, čím sa dosiahne kompatibilita s predchádzajúcimi generáciami.

Tiež sme zvýšili výkon dodávaný do zástrčky – teraz je 0.9 Amp. To umožnilo dosiahnuť tri rýchlosti:

 1. Do toho istého konektora na základnej doske možno zapojiť viac zariadení pomocou metódy „stromčekovania“ (t. j. napríklad klávesnicu s externým rozhraním USB zapojenú do základnej dosky, čítačku kariet do klávesnice a flash disk do klávesnice);

 2. Niektoré zariadenia už na svoju prevádzku nepotrebujú externé napájanie, všetok prúd, ktorý potrebujú, sa odoberá z rozhrania;

 3. Mobilné zariadenia pripojené k počítaču sa nabíjajú rýchlejšie.

Hlavnou výhodou revízie je však zvýšená rýchlosť prenosu údajov. S 3 štandardnými.0, je to až 5 gigabitov (0.6 gigabajtov) za sekundu. Samozrejme, ide o teoretický údaj, v praxi je obmedzený možnosťami hostiteľského zariadenia.

Rozhranie Gen 3.0 vydláždil cestu pre nové funkcie pripojených zariadení. Preto v jeho neskorších revíziách možno nájsť:

 1. Kombinácia s DisplayPortom na pripojenie obrazovky;

 2. Podpora Thunderbolt pre najvyššiu možnú rýchlosť prenosu dát (potrebná napríklad pre externé grafické karty);

 3. Podpora obojsmerného prenosu energie (t. j. vyberiete si hlavné zariadenie, ktoré nabíja podriadené zariadenie – napríklad môžete nabíjať svoj notebook zo smartfónu).

Vývoj sa neobmedzuje len na tento. Ďalšie spôsoby, ako čo najlepšie využiť konektory, nájdete v budúcnosti.

Výhody

 • Zvýšená rýchlosť prenosu údajov;

 • Zvýšený prúd na napájanie pripojených zariadení;

 • Možnosť vybaviť konektor ďalšími funkciami;

 • Úplná spätná kompatibilita so staršími rozhraniami rodiny USB.

Nevýhody

 • Drahé;

 • Zvýšené vybíjanie batérie notebooku.

Štandard USB 3 je mimoriadne drahý.0 sa odráža v cenách flash diskov a podobných externých diskov. Takže zariadenie vybavené 2.0 s kapacitou 8 GB sa teraz dajú kúpiť za 3 až 5 USD. Ale pre flash disk s rovnakou kapacitou, ale s 3.0, budete musieť zaplatiť 10-15 dolárov.

Verzie 3.1 3.2

Ďalší vývoj rozhrania viedol k tomu, že vývojári narazili na hardvérové obmedzenia. Vybaviť konektor množstvom konektorov a zároveň zabezpečiť kompatibilitu so staršími iteráciami sa nepodarilo. Potom sa rozhodlo o jeho prepracovaní.

Tak vznikol typ C. Tento typ rozhrania je vybavený 24 kolíkmi, ktoré mu poskytujú mnoho ďalších funkcií. Po prvé, je symetrický, takže už nemusíte pred inštaláciou krútiť jednotkou flash. Po druhé, plne podporuje technológiu Power De

 • a môže prenášať až 20 voltov prúdu. Napokon má maximálny prúd 5 A!

  Pravda, do 3.0 tieto dodatočné funkcie sa nezmestili do. Takže sa objavili dve revízie – 3.1 3.2. Podarilo sa do nich zakomponovať ďalšie kanály na prenos dát, čo viedlo k maximálnej šírke pásma 10 gigabitov (1.2 gigabity) za sekundu!

  Treba však poznamenať, že zariadenia, ktoré by podporovali takúto vysokú rýchlosť, zatiaľ neexistujú. Zvyčajne obmedzené rýchlosťou hostiteľa alebo hodinovou frekvenciou hostiteľského radiča.

  Porovnanie

  Takže USB 2.0 a USB 3.0 sa líšia štrukturálne a technologicky. Teraz je čas ich porovnať a vybrať si, ktorý je lepší!

  Parameter

  USB 2.0

  USB 3.0

  Obmedzenie rýchlosti prenosu

  60 megabajtov za sekundu

  600 megabajtov za sekundu

  Konektor pre zapnutie napájania

  0.5

  0.9

  Kompatibilita so staršími operačnými systémami

  Zo systému Windows XP a novších verzií

  Systém Windows 8 a novší. Vyžaduje si inštaláciu ovládačov v systéme Windows 7 pred verziou SP1

  Kompatibilita so staršími generáciami

  Reverzný

  Reverzný

  Ďalšie funkcie

  Nie

  Možnosť napájania (Power-over-USB, USB Power De

 • IP adresa funguje v rozhraniach Thunderbolt a DisplayPort
 • Cena

  Relatívne nízka

  Pomerne vysoká

  USB 3.0 sa používa hlavne na prenos dát a napájanie. Je potrebný na rýchlu prevádzku pripojených kľúčov USB, smartfónov a iných diskov. V niektorých prípadoch sa používa aj na pripojenie externých zariadení, ako sú grafické karty, zvukové adaptéry atď.

  USB 2.0 sa používa v zariadeniach, ktoré nepotrebujú najvyššie rýchlosti. V roku 2019 ho dokonca nájdete v najnovších klávesniciach, myšiach, tlačiarňach a skeneroch. Nízka cena, dobrá kompatibilita a dostatočná šírka pásma pre väčšinu úloh ju udržia dlho relevantnú.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: