Porovnávame split-systém a klimatizáciu | dôležité rozdiely

Mnohí z nás často premýšľajú o zlepšení klimatických podmienok doma alebo v kancelárii a často to vedie k nákupu vhodného zariadenia. Niekedy sú však medzi množstvom klimatizačných zariadení oči jednoducho zmätené a je dosť ťažké urobiť optimálny výber. Štandardné modely klimatizácie a split-systému. Ktorý variant je lepší a je medzi nimi rozdiel?? Naši odborníci to zistili.

delené systémy

Zvláštnosti deleného systému

Split-systém je v skutočnosti jedným z typov klimatizačných zariadení, preto by bolo nesprávne posudzovať obe zariadenia oddelene od seba. Štandardná klimatizácia, alebo ako sa tiež nazýva „mobilná“, a tiež monoblokové konštrukcie na chladenie vzduchu v priestore predstavujú jednu konštrukciu, ktorej všetky funkčné časti sú umiestnené na jednom mieste.

V dôsledku toho sa takéto výrobky vyznačujú značným hlukom, až 50 dB (hluk je porovnateľný s rozhovorom dvoch ľudí). Spanie v takýchto podmienkach by určite nebolo veľmi pohodlné. Práve kvôli takejto nepríjemnej zvláštnosti výrobcovia klimatizácií vyvinuli dvojblokový split-systém, ktorý sa skladá z vonkajšieho prvku vrátane kompresora, ventilátora a kondenzátora a z vnútorného prvku. Prvý blok je umiestnený mimo budovy a slúži na vysunutie pracovných produktov prvkov vnútorného bloku mimo budovy.

Vnútorný blok split-systému je vytvorený priamo na vykurovanie a chladenie vzduchu v priestore. Mimochodom, niektoré modely vnútorných blokov môžu meniť nielen teplotu vzduchu, ale aj jeho „obsah“, filtrovanie nepotrebných prvkov.

jednotky sú navzájom prepojené špeciálnymi izolovanými rúrkami, väčšinou vyrobenými z medi. Často sú ukryté za dekoratívnou krabicou, v podhľade alebo priamo v stene, takže si spotrebitelia ani nevšimnú, že sú v konštrukcii prítomné.

Split systémy sú veľmi obľúbené nielen preto, že pracujú veľmi ticho, ale aj vďaka ďalším možnostiam: čistenie, zvlhčovanie, ohrev vzduchu atď. Tento typ klimatizácie sa hodí rovnako doma ako v kancelárii a dokonale zapadne do každého interiéru.

Rozdiel od klimatizácie

delený systém

Split-systém má niekoľko zásadných rozdielov oproti klimatizácii, ktoré z neho robia neodmysliteľného favorita na trhu zariadení, ktoré ochladzujú priestory. Hlavnou vlastnosťou uvažovaného zariadenia je jeho schopnosť nielen znížiť, ale aj zvýšiť teplotu vzduchu v miestnosti (t. j. ohriať ho). Štandardný teplotný rozsah split-systému je od -15 0C až +43 0.

POZNÁMKA.Majitelia viacizbových bytov alebo domov, ktorí chcú mať klimatizáciu v každej z izieb, si môžu vybrať optimalizovaný variant – multisystém. Predstavuje niekoľko vzdialených jednotiek, ktorých počet niekedy dosahuje 8.

Hlavné výhody delených systémov:

  1. Nízka hlučnosť;

  2. Vysoká funkčnosť;

  3. Môže byť umiestnený kdekoľvek v miestnosti;

  4. Kontrola klímy;

  5. Diaľkové ovládanie systému;

  6. Kvalitné filtre s dlhou životnosťou;

  7. Wi-fi atď.

Klasické monobloky však nemožno označiť za multifunkčné. Okenné verzie, ako napríklad tie, ktoré sa inštalujú do okenného otvoru, nielenže znižujú množstvo prirodzeného svetla v miestnosti, ale tiež spôsobujú veľký hluk a vyznačujú sa impozantnými rozmermi. Takéto modely už nie sú populárne: reprezentuje ich obmedzený počet konštrukčných variantov.

Mobilné modely však stále konkurujú deleným systémom. Sú pohodlné, pretože sa dajú premiestňovať z jedného miesta na druhé. Tento variant je vynikajúci pre kompaktné priestory. Na zlepšenie mikroklímy v miestnosti stačí vyviesť von vlnitú hadicu a pripojiť kondicionér k sieti. Takéto výrobky sú však veľmi hlučné, pokrývajú malú plochu miestnosti, nie vždy udržujú teplotné podmienky na potrebnej úrovni.

Čo sa týka výkonu, nie je taký vysoký ako pri split-systémoch, čo súvisí predovšetkým s konštrukčnými zvláštnosťami bežných klimatizačných zariadení. Problémom je, že hlučný kompresor pracuje v interiéri a vysoká úroveň hluku neumožňuje vývojárom zvýšiť výkon prvku bez toho, aby bol ohrozený sluch.

POZNÁMKA. Priaznivci delených systémov si ich často vyberajú namiesto monoblokových klimatizácií nielen kvôli menšej hlučnosti a väčšiemu počtu funkcií. Ide o to, že v štandardných klimatizáciách sa kondenzát niekedy vypúšťa ručne len raz za 3 hodiny. Mimochodom, v poslednom čase výrobcovia obšťastňujú trh vylepšenými modelmi klimatizácií, ktoré sú schopné samy odstraňovať vlhkosť.

Porovnávacie charakteristiky

Ako už bolo uvedené, splitové systémy a klimatizačné jednotky sú prakticky to isté, ale medzi týmito dvoma zariadeniami existujú významné rozdiely. Analyzovali sme ich a zaradili do spoločnej porovnávacej tabuľky.

Delený systém

Klimatizácia

Funkčnosť

Celý súbor funkcií, ktoré okrem chladenia/ohrievania vzduchu zahŕňajú aj možnosť filtrácie vzduchu, ionizáciu, diaľkové ovládanie systému

Jeho hlavnou funkciou je ochladzovať vzduch

Výkon

Klimatizácia priestorov do 60-80 m2.

Klimatizácia priestoru do 35 m2.

Hladina hluku

Nízka hladina hluku približne 26 dB

Vysoká hladina hluku – do 50 dB

Existencia filtrov

Jeho konštrukcia zahŕňa filtre a kondenzátory

Žiadny filter alebo kondenzátor

Teplotné hodnotenie

Od -15 0C až +43 0

Zariadenie nie je závislé od vonkajšej teploty

Dizajn

Rôzne tvary, farby a veľkosti, ktoré sa hodia do každého interiéru

Štandardná objemná biela konštrukcia

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: