13 vedecky overených spôsobov, ako sa rozveseliť

Zlé nálady pravidelne zatieňujú život každého z nás. Melanchólia môže byť niekedy spôsobená konkrétnymi problémami alebo ťažkosťami, ktorým čelíte, ale niekedy môže byť aj bez zjavnej príčiny. Dlhodobý stav melanchólie ovplyvňuje našu celkovú pohodu a prejavuje sa únavou a nedostatkom energie a chuti do jedla.

Môže to urobiť každý, kto si chce zlepšiť náladu. Existuje veľa účinných spôsobov, ktoré nám pomáhajú zbaviť sa pocitov smútku a melanchólie.

Redakcia Expertology pripravila výber najzaujímavejších nápadov, ktoré môže každý využiť na zlepšenie svojej psycho-emocionálnej pohody, a tým aj kvality života.

Čo robiť, ak vás po tréningu bolia svaly

Nezabudnite na raňajky

Ranná desiata je dobrým štartom do nového dňa, dodá telu živiny a vitamíny, ktoré uľahčia každodenné činnosti. Vyberte si potraviny s vysokou energetickou hodnotou, potom bude náboj veselý.

Viac svetla

Zvyknite si zatiahnuť závesy, keď svieti slnko, a sedieť v pološere? Vzdajte sa na chvíľu tohto zvyku. Denné svetlo má silný vplyv na náladu a emocionálnu pohodu. Tieto rady je dôležité dodržiavať najmä vtedy, ak pracujete na diaľku, t. j. doma.

Aj keď je vonku zamračené, je vhodné ráno rozhrnúť závesy, aby sa miestnosť zaliala prirodzeným svetlom. Už v prvý deň si všimnete, že po ospalosti a apatii nezostalo ani stopy a vaša pracovná kapacita sa mnohonásobne zvýšila.

Úsmev

Známy neurofyziológ Alex Korb vo svojej knihe The Rising Spiral (Stúpajúca špirála) napísal, že cvičenie výrazov tváre umožňuje mozgu rozpoznať kontrakcie tvárových svalov vrátane zygomatických svalov zodpovedných za zdvíhanie kútikov úst, ku ktorým dochádza pri úsmeve. Tento signál je vnímaný okamžite, pretože mozog vníma, že osoba má z niečoho radosť. Ak je sval nehybný, váš mozog si bude myslieť, že nie je dôvod na radosť.

Preto je dôležité, aj keď ste smutní a nemáte náladu, usmievať sa prostredníctvom úsilia, čím stimulujete mozog. O niekoľko minút neskôr sa napätý úsmev stane prirodzeným a emocionálny stav sa zlepší.

Počúvanie hudby

Možno ste si všimli, že počúvanie hudby vám zlepšuje náladu. Vezmite si to k srdcu a použite to vo chvíľach smútku. Pustite si obľúbené zoznamy skladieb, umelcov, ktorí podporujú endorfíny, hormón šťastia.

Môžete si vytvoriť špeciálne zoznamy skladieb pre melancholickú náladu a zhromažďovať v nich presne tie skladby, ktoré sú pre vás najprínosnejšie. A ak sa vám nechce príliš pohodlne, môžete nájsť ich kombináciu na rôznych hudobných platformách, ako je napríklad Yandex.Hudba.

Psychológovia tiež odporúčajú spievať si do uší. Tento prístup vám vraj pomôže rýchlejšie sa vyrovnať so smútkom.

Tanec

Je to dokonalý doplnok k predchádzajúcemu bodu. Tanec dodáva energiu, pretože aktívny pohyb zvyšuje produkciu endorfínov.

Aj keď nie ste doma, môžete si zatancovať. Ak sa nedokážete vyrovnať s plachosťou, choďte do zábavného centra, kde môžete tancovať bez toho, aby ste sa pozerali na ostatných, nebojte sa vyzerať smiešne a smiešne.

13 spôsobov, ako si zlepšiť náladu

Cvičenie

Lekári sa jednomyseľne zhodujú, že cvičenie je najlepším liekom na zlú náladu. Opäť je to všetko o hormónoch. Keď telo cvičí, produkujú sa endorfíny, takže nie je priestor pre melanchóliu a náladovosť. Chôdza tiež spevní vaše svaly a vyformuje vaše telo. Vyberte si fitness, beh, plávanie, bojové umenia, tanec – každý si tu nájde niečo pre seba.

Ak ste nikdy nechodili do posilňovne, nemusíte si kupovať členstvo v telocvični, jednoducho začnite robiť akékoľvek cvičenie, ktoré poznáte, aj keby to mala byť len obyčajná gymnastika. Ak si želáte, môžete na internete nájsť množstvo videonávodov, kde profesionáli vysvetľujú a predvádzajú celé komplexy zamerané na tréning rôznych svalových skupín.

Choďte na prechádzku

Je ťažké zbaviť sa pocitu depresie vo vašich stenách, preto sa častejšie choďte prechádzať. Zvyknite si tráviť každý deň aspoň hodinu vonku. Pohyb, čerstvý vzduch, susedia, okoloidúci – to všetko má pozitívny vplyv na váš emocionálny stav.

Je lepšie ísť na krásne miesta a vychutnať si estetiku. Obľúbený park, pláž, les, námestie alebo záhrada sú vhodným miestom na dlhú prechádzku.

Choďte von, aj keď je zlé počasie, pretože každé ročné obdobie má svoje čaro. V zime sa zastavte na klzisku a vychutnajte si pohľad na zasnežený strom v parku. Lyžovanie v lese cez víkend. Nevymýšľajte si výhovorky, konajte a vaše nálady rýchlo zmiznú.

Stretávajte sa s priateľmi

Vedci dokázali, že sociálna interakcia nás robí šťastnejšími. Majte podpornú sieť priateľov, ktorí vám môžu poskytnúť emocionálnu podporu v čase smútku.

Stretávajte sa s nimi častejšie – šálka čaju a srdečný rozhovor v príjemnej atmosfére sa nevyrovná ničomu inému. Choďte spolu do kina, divadla a na iné podujatia, diskutujte o novinkách, aby ste sa rozptýlili od nešťastných myšlienok a dobre sa bavili.

Zavolajte alebo napíšte svojim priateľom, keď ste mimo mesta. Výmena informácií, vtipy a dokonca aj rozhovory o ničom vám pomôžu vyrovnať sa so zlou náladou oveľa rýchlejšie.

Nájdite spôsob, ako sa zabaviť

Ak nemáte veľa priateľov alebo ak sa vám v určitom momente nepodarí získať ich pozornosť, nezúfajte. Vydajte sa na zábavné surfovanie po internete.

Naši redaktori odporúčajú Telegram, kde veľa tematických chatových miestností umožňuje hovoriť o rôznych témach s ľuďmi, stretnúť zaujímavé postavy, ktoré sa neskôr môžu stať dobrými priateľmi, ako aj kanály ako LaQeque s množstvom skutočných mémov alebo „Pet a cat“, kde sa môžete pozrieť na mačky v ťažkých životných situáciách a srdečne sa zasmiať.

Koníček je pre vás tiež dobrý. Zahrajte si obľúbenú počítačovú hru, pozrite si znovu svoje obľúbené filmy, prečítajte si dobrú knihu, prelistujte si časopis.

13 spôsobov, ako si zlepšiť náladu

Urobte si poriadok vo svojom priestore

Aj keď sa to môže zdať zvláštne, je to jeden z najúčinnejších spôsobov. Mnohí ľudia neradi upratujú, ale každý má rád upratanú izbu. Výhody tejto metódy sú dvojaké: zbavíte sa pesimistickej nálady a zbavíte sa nahromadeného odpadu.

Je známe, že neporiadok vyvíja nevedomý tlak na psychiku, aj keď si to človek nevšíma. Neporiadok, odpadky zo skríň, prach, smeti vytvárajú smutný obraz, ale v dome trávime dlhé hodiny… Svoju emocionálnu náladu si môžete zlepšiť jednoducho tým, že dáte veci na správne miesto, vytriete podlahu a utriete prach.

Ak chcete, choďte ďalej: zútulnite svoj domov kúpou zaujímavých interiérových predmetov, mäkkých farebných vankúšov, girlánd, ktoré by ste mali zapnúť nielen na Silvestra, ale aj v ktorýkoľvek iný deň s príchodom súmraku. Alebo môžete zmeniť rozmiestnenie nábytku, aby ste zmenili spôsob, akým ste zvyknutí vidieť miestnosť. Príjemné prostredie vytvorí tú správnu atmosféru, ktorá vám určite zlepší náladu.

Doprajte si trochu zábavy

Keď sa sny a priania stanú skutočnosťou, sme povzbudení. Odporúčame vám, aby ste sa venovali koníčkom, aj keď si nemôžete dovoliť niečo, čo ste vždy chceli, napríklad ísť na dlho očakávaný výlet, navštíviť krajinu, ktorú ste vždy chceli navštíviť, kúpiť si fantastický byt alebo drahé auto, stále existujú spôsoby, ako urobiť niečo menšie, ale nemenej príjemné.

Spontánne nakupovanie, objednávanie chutného jedla, návšteva reštaurácie alebo koncertu vášho obľúbeného umelca, teplý relaxačný kúpeľ, návšteva tetovacieho umelca alebo kozmetického salónu – hlavnou vecou je robiť to, čo chcete, aby ste získali silný náboj pozitívnych emócií a potešenia.

13 spôsobov, ako si zlepšiť náladu

Uvoľnite sa

Niekedy stačí, aby ste si oddýchli, aby ste sa zbavili zlej nálady, ale dobrý spánok nie vždy stačí. Je to jednoduchá vec, na ktorú ľudia často zabúdajú, veď mnohí ľudia nie sú zvyknutí sedieť a utápať sa vo frenetickom životnom tempe.

Stačí sa na chvíľu zastaviť, vypnúť telefón, odložiť prácu, sadnúť si a zamyslieť sa nad tým, kedy ste si naposledy dali šancu oddýchnuť si, ľahnúť si na gauč, bez výčitiek svedomia?

Snažte sa z času na čas relaxovať, nemyslite na problémy a ťažkosti. Každý deň si doprajte krátke prestávky: zdriemnite si, počúvajte hudbu, pozerajte obľúbený seriál alebo len tak v tichu snívajte. Krátka prestávka nespôsobí apokalypsu, ale čas nebude zbytočný, pretože sa zotavíte a zlepšíte svoju emocionálnu pohodu.

Meditujte

Ak sa s týmto slovom stretávate prvýkrát, neznepokojujte sa, na meditácii nie je nič zložité. Nemusíte študovať tému hore-dole. Najjednoduchšie cvičenia stačia na to, aby vám zdvihli náladu, a sú zrozumiteľné aj pre tých, ktorí nikdy nemeditovali. Meditácia je v podstate relaxácia a odpojenie hlavy od zbytočných myšlienok.

Urobte lotosovú pozíciu alebo si len pohodlne sadnite na stoličku. Zahrajte si špeciálnu meditačnú pieseň. Zavrite oči a poddajte sa prívalu emócií a obáv. Vizualizujte si miesto, na ktorom by ste chceli byť v danom okamihu, a uveďte podrobnosti o tom, ako vyzerá. Mohol by to byť vrchol hory s mrakmi pod ním alebo útes so zeleňou šumiacou vo vetre a výhľadom na malý vodopád. Myslite na teplý, jemný vánok, ktorý vám hladí tvár, na šumenie blízkej vody, vôňu kvetov a trávy. Verte mi, že po hodine tohto cvičenia budete iným človekom, oveľa uvoľnenejším a bdelším, ako ste boli pred tým, než ste začali meditovať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: