Ako prestať fňukať

Neustála nespokojnosť so životom vyvoláva potrebu zdieľať emócie s ostatnými. Časom sa z toho stane zvyk. Muž si neuvedomuje, že pravidelné nariekanie je spôsobené sebaľútosťou, sebazničujúcim, slabým a slaboduchým. Rodinný psychológ vám povie, prečo to vedie k nervovým poruchám, depresiám a psychosomatickým ochoreniam.

Fňukanie je zvyk alebo citové vydieranie?

Ako prestať nariekať?

Sebaľútosť je deštruktívna emócia. Keď sú ľudia konfrontovaní s ťažkými situáciami, cítia sa beznádejne a bezmocne. Rozhovory s priateľmi nahrádzajú stretnutia s poradcom a znižujú nervové napätie. Typickým príkladom je rozchod s partnerom. Človek si uvedomuje, že mu puká srdce, že sa mu rúca svet, ale nemôže nič urobiť, nekonečne trpí bezmocnosťou a zúfalstvom. Alebo konfrontácia s konkurentom, ktorý nenecháva žiadnu šancu na odpor. Zdieľanie problému, očakáva psychologickú pomoc a užitočné rady.

Druhým dôvodom je podceňovanie vlastných síl a schopností. Človek sa cíti zraniteľný a krehký, nevie, ako čeliť nepriazni osudu. Takýto názor sa ukazuje ako nepravdivý. Slabosť častejšie pochádza z vnucovaných presvedčení, nepochopenia vnútorného potenciálu. Mnohí ďalší sa sťažujú na fyzickú bolesť, nespravodlivosť, ťažkosti v živote a v práci, nepríjemný prístup mamy/manžela/príbuzných, nedostatok času.Formy nariekania:

  1. Obviňovanie druhých, ventilovanie sťažností a problémov v spoločnosti ľudí, ktorých dobre poznáte, a kolegov.

  2. Sťažnosti a komentáre typu „neexistujú normálni muži“, „nedá sa žiť pokojne“.

  3. Nevôľa a frustrácia: „Prečo si taký..!“

Všetky typy sťažností majú za cieľ upozorniť na seba. Pre mučeníkov je dôležité, aby boli zapojení do tejto skúsenosti. Súcit im dodáva energiu a emocionálny stav sa zlepšuje. Mnohí čakajú na uznanie a pochvalu, a tak si zvyšujú sebavedomie.Každá forma sa nazýva citové vydieranie alebo skrytá manipulácia prostredníctvom základných pocitov ako:

  1. Strach.Ufňukanec tlačí na osamelosť a komplexy osoby, ktorú dobre pozná. „Vieš, aké je deprimujúce byť sám…“

  2. Povinnosť. „Toto je druhá výčitka. Keď ma nabudúce vyhodia, budem pod plotom, nepotrebný. Môj život je hrozný.“. Alebo: „Vieš, ako zle sa bez teba cítim. Ak ma opustíš, zbláznim sa.

  3. Obviňujte.Manipulátor prenáša zodpovednosť na obeť a vyvoláva v nej pocit viny: „Donútila si ma k tomu. Teraz vyzerám hlúpo.

Ako reagovať na ľudí okolo seba?

Ak patríte do kategórie sťažovateľov, musíte si uvedomiť, že vysielate bolesť, utrpenie, nevôľu. Ak ide o jednorazovú akciu, budete pochopení a podporení. Ak proces zapadá do rozvrhu pracovného dňa, kolegovia a príbuzní nemajú chuť s vami komunikovať. Druhým privodíte zlú náladu, vytvoríte dojem, že ste slabí a impulzívni, a ľudia sa vás stránia.

Nepredpokladajte, že ľudia, ktorí nariekajú, sa nikdy nedostanú z emocionálnej diery. Raz, keď to bolo naozaj zlé, si uvedomili, že môžu kontrolovať spôsob, akým sa s nimi zaobchádza, a že môžu získať psychologickú a fyzickú pomoc. Zmysel mnohých ľudí pre sťažnosti sa zužuje na „všetko mi patrí“, pretože existujú.

Akceptujte, ak je v prostredí takáto osoba, cítite túžbu pomôcť urobiť prácu alebo mať večer spoločnosť, aby ste odvrátili pozornosť od smutných myšlienok. Chováte sa ako typická obeť. Ak je trpiaci váš priateľ, budete neustále podliehať trikom na úkor vašej psychiky a času.

Odvážte sa povedať nie a sledujte reakciu. Pokojne povedzte, že hádate, že ide o vydieranie. To núti manipulátor meniť tón a vzor. Ak ide o blízkeho príbuzného a ste nútení komunikovať, okamžite prerušte pokus o sťažovanie sa na život alebo na svoju druhú polovicu. Vysvetlite, že ste pripravení viesť len konštruktívny dialóg. Nemá zmysel preberať zodpovednosť za emocionálny stav druhej osoby. Rýchlejšie zmení svoj zvyk a nebude otravovať fňukaním.

Ak osoba prechádza zlým obdobím, uistite ju, že problémy sa dajú vyriešiť nie sťažovaním sa, ale pozitívnymi krokmi. Namiesto vypracovania postupného plánu ponúknite diskusiu o situácii. Je možné, že priateľ stratil vieru v seba a bojí sa niečo urobiť. Prvý úspech vám pomôže uvedomiť si svoju akcieschopnosť a cítiť sa silnejší.

Čo by mal robiť fňukáč?

Mnoho ľudí si všimlo, že nuda sa stáva dôvodom neúspechu. Zlé návyky blokujú cestu k úspechu a ničia vzťahy. V. Dovgan vo svojej knihe „Cesta víťazstva nad zvykom sťažovať sa.

Po vzore iných sa ľudia rozhodnú bojovať. V súčasnosti tu žije 17-miliónová komunita. muž. Toto hnutie vymyslel americký kňaz Will Bowen. Účastník nosí lanový náramok na zápästí 21 dní. Príslušenstvo slúži ako pripomienka sľubu, že sa nebudete sťažovať. Ak majiteľ porušil slovo, potlačte druhú ruku, začnite počítať od prvého dňa.

Kde začať?

Ako mám prestať nariekať?

Ak si uvedomíte, že vaše rozhovory sú pre ostatných únavné, zmeňte zameranie a kontrolujte svoje emócie alebo sa vzdelávajte. Najskôr sledujte, čo si myslíte a čo vyjadrujete. Stručne povedané – uplatnite všímavosť. Premýšľajte, než začnete hovoriť. Keď sú pocity ohromujúce, zastavte sa, urobte si mentálnu poradu. Položte si otázku: „Je to naozaj tak, alebo si to len nahováram??“, „Čo chcem dosiahnuť?“, „Stojí ma to nervy?“Ak ste zúfalý manipulátor, môžete operovať len s jedným faktom a uvedomiť si, že špekulujete s pocitmi.

Diskutujte a presviedčajte

Na obľúbený citát vo vašej hlave „ako je všetko zlé“ požiadajte svoj mozog, aby vám uviedol päť dôvodov. Prvé dva dajú rýchlu odpoveď: zlá nálada, nechcem ísť do práce, s tretím zaváha, zvyšok „vydrž“. Spýtajte sa sami seba, či sú to dôvody, pre ktoré sa oplatí chodiť so zamračenou tvárou bez zjavného dôvodu? Alebo sa súčasťou osobnosti stali infantilné vzorce správania, ktoré otravujú život, zvyk predvádzať city, krivdy, urážky, odhaľujú dušu? Vyhovuje vám byť patetický, neistý, nevrlý? S takýmto zmýšľaním sa život nezlepší.

Nechajte minulosť odísť

Najskôr si udalosti znovu prečítajte a uvedomte si, že sú za vami. Smrť milovanej osoby, rozvod, nevera, iné nešťastia sa už stali a nič sa nedá vrátiť späť. Emócie musia ísť so situáciou, inak je budúcnosť zablokovaná. Naučte sa zbaviť bolestivých spomienok a pocitov.

Presvedčte sa, že strácate čas

Investujte svoje voľné hodiny do skutočných projektov, príjemných činností, rodičovstva. Múdri ľudia si uvedomujú, že minulosť sa nedá vrátiť späť, ale je možné odpustiť sebe a svojim páchateľom prostredníctvom pochopenia svojich činov. Ak sú emócie z udalostí vyňaté, sú zabudnuté.

Uvedomte si, že si ničíte zdravie. Každá choroba má metafyzický dôvod:

  1. Hypertyreóza vzniká ignorovaním názorov iných, pretože sa bojí;

  2. Hypotyreóza je dôsledkom beznádeje a beznádeje;

  3. Pankreas trpí neprežitým smútkom, odmietaním udalostí, trápením nad nesplnenými snami;

  4. Addisonova choroba pochádza z nenávisti k sebe samému.

Metafyzici a psychológovia nás ubezpečujú, že každý stres a nechuť vyvoláva nedostatočnú alebo nadmernú produkciu hormónov. Predstavte si, že procesy vo vašom tele môžu byť vyvážené pozitívnym myslením. Musíte sa presvedčiť, že vám nikto nebráni byť sám sebou a užívať si život.

Čo robiť, keď ste v strese?

Ak dôjde k šoku, nepotláčajte svoje emócie a nepopierajte skutočnosť, ktorá sa stala. Nepotláčajte afekty – vytvárajú v tele bloky a vyvolávajú choroby. Vysoký emocionálny stav vyvoláva somatické príznaky: potenie, zrýchlenie pulzu a dychovej frekvencie, kŕče periférnych ciev. Sledujte, ako sa u vás prejavujú a kde v tele žijú.

Stenic mobilizuje silu a vyvoláva hnev, túžbu rozbiť riad, kričanie, astenické ochrnutie. Ak máte chuť konať, namiesto toho, aby ste zavolali svojej priateľke a plakali do telefónu, udrite päsťou do stola, rozbite tanier, poperte sa, urobte nejakú fyzickú prácu a vypustite paru. Namiesto potu a kriku sa negatívna energia dostane von a vy pocítite úľavu. V opačnom prípade bude mať nahromadené napätie kumulatívny účinok a vyvolá depresiu.

Substitúcia a prepínanie

Vždy analyzujte situácie, ktoré posilňujú pocit ľútosti, a vykonajte pozitívne náhrady. Úloha sa spočiatku zdá nemožná, ale potom sa stane hrou. Máte moc ovládať svoje myslenie. Jasné myšlienky menia postoje. Zvyk dobre myslieť sa zabuduje do života a stane sa druhou prirodzenosťou. Kľúčom k úspechu je ochota zmeniť sa. Pridajte sa ku komunite sťažovateľov teraz. Premyslite si veci, zaviažte si šnúrku na ruku a odpočítajte dni do nového života.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: