Ako správne skladovať semená

Kvalita a množstvo úrody zeleniny a dekoratívnosť kvetov závisí od mnohých faktorov. Jedným z najdôležitejších bezpečnostných opatrení je používať semená v dobrom stave. Silné rastliny, ktoré nie sú náchylné na choroby a sú odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, môžu vyrásť len zo semien, ktoré si môžete sami nazbierať. Potom ich však musíte zachovať, aby nestratili svoju klíčivosť a v nasledujúcich sezónach neposkytovali intenzívne výhonky.

Ako správne skladovať semená

Podmienky skladovania

Dodržiavanie pravidiel skladovania osiva priamo súvisí so zachovaním kvality. Semeno sa skladá zo semenného obalu, embrya a endospermu – zdroja výživy. Je dôležité, aby počas skladovania nezačali klíčiť alebo sa rozpadávať, pretože potom zárodok odumrie – semeno stratí klíčivosť. Podmienky potrebné na zachovanie kvality semien sú presne opačné ako podmienky potrebné na ich klíčenie.

osvetlenie

Semená sú ekologické. Slnečné svetlo je pre každý organický produkt aktivátorom procesu. Pod jeho vplyvom sa zárodok preberie z pokoja a začne využívať endosperm. Aby sa tomu zabránilo, osivo by sa malo uchovávať v tme. Nepriehľadné nádoby môžu byť užitočné. Ak ste si pripravili sklenené nádoby na skladovanie, musíte ich umiestniť na tmavé, tmavé miesto, kde nie je prístupné žiadne svetlo, najmä slnečné.

Vlhkosť

Vysoké hodnoty tohto parametra vedú k zmäknutiu škrupiny semien. Ak nevyklíči v optimálnych podmienkach (svetlo, teplota), začne postupne hniť. Pri skladovaní by mala byť vlhkosť nízka a semená by mali byť pred vyložením dobre vysušené. Nestačí ich zbierať suché z rastliny.

Na uskladnenie do nasledujúcej sezóny ich po zbere sušte na slnku, ale nie príliš dlho, aby mohli dobre vyschnúť. Pred dlhodobým uskladnením semien ich sušte 3 týždne pri teplote 32-35 °C. Zabalte ho do fóliových vreciek, ktoré môžu byť čo najtesnejšie.

Teplota

Svetlo, vlhkosť aj teplota ovplyvňujú prebudenie zárodku, ktorý sa začne živiť a klíčiť. U väčšiny paradajok sa to prejaví, keď teplota stúpne nad 15 °C. Aby sa osivo udržalo v neaktívnom stave, malo by byť uložené pri hodnotách pod touto značkou.

Ako skladovať semená obľúbených zeleninových plodín

Podľa nášho názoru je vhodné skladovať semená v malých nádobách. Vhodné sú papierové a fóliové vrecká, škatuľky od zápaliek. Musia byť označené štítkom s druhom semien, odrodou a rokom zberu. Ak máte veľa odrôd tej istej plodiny, zabaľte ich do pohárov alebo iných nádob. Aj tie sú označené poznámkou na plodine. V každej nádobe je umiestnený silikagél, ktorý absorbuje vlhkosť. Extra silikagél nájdete v krabiciach od topánok.

Uhorky

Semená sa zbierajú z odrôd. Dobre sa vysušia a uskladnia,dodržujte dve dôležité bezpečnostné opatrenia:

  1. tesnosť nádob, ktoré nesmú prepúšťať vlhkosť.

  2. Teplotný rozsah 5 až 10 °C.

Na dosiahnutie optimálnej teploty sa do pivnice spustia nádoby alebo kontajnery so semenami. Nezabudnite do nádob vložiť prostriedok na pohlcovanie vlhkosti.

Paradajky

Na udržanie vysokého percenta klíčivosti sa semená posielajú na tmavé miesto, pretože svetlo rýchlo stimuluje klíčky k prebudeniu. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 10 až 15 °C. Pri týchto teplotách sú embryá takmer v anabióze a nevytvárajú endosperm. Teploty by mali byť stabilné. Ak ich nemôžete skladovať vo svojej izbe, odporúčame vám umiestniť semená do chladnej miestnosti.

Druhým dôležitým parametrom, ktorý je potrebné zabezpečiť, aby sa zachovala jeho klimatizovaná kvalita, je vlhkosť vzduchu. Experimenty ukázali, že optimálna koncentrácia je 30 – 40 %. Maximálna prípustná hodnota je -55 %. Ak sa vlhkosť zvýši nad kritickú hranicu, semená splesnejú. V prípade vyschnutia, keď je hladina nižšia ako prípustné minimum, semená odumrú.

Melón

Ako správne skladovať semená

Bohatú úrodu tekvíc s odrodovými vlastnosťami môžu priniesť len vysokokvalitné semená. Tie, ktoré sú k dispozícii v obchodoch s osivom, sú kalibrované, sušené a skladované v špeciálnych mraziacich zariadeniach. Zvyčajne sa dodáva už vydezinfikovaný a ošetrený stimulátorom rastu. Výsledkom je takmer 100 % klíčivosť.

Samostatne vypestované semená však nemusia vykazovať takéto vlastnosti ani v nasledujúcej sezóne, nehovoriac o ich dlhšom skladovaní. Hlavným dôvodom je nesprávne vyberanie a skladovanie. Najskôr sa musí osivo správne pripraviť. Ak chcete získať semená, vyberte zrelé tekvice, vyberte ich, umyte zvyšok dužiny a vložte ich v tenkej vrstve do teplej, vetranej miestnosti. Udržujte konštantnú teplotu. Maximálna prípustná teplota je 35 °C.

Sušené semená sa balia do papierových vrecúšok alebo látkových vriec. Na dlhodobé skladovanie sa môžu umiestniť do sklenených fľaštičiek. Keďže vyššia vlhkosť a teplota vedú k zmäknutiu membrány a prebudeniu zárodkov, je podľa nášho názoru veľmi dôležité udržiavať v miestnosti optimálne podmienky.

Požiadavky na klíčivosť semien melóna

Vlhkosť

50-60%

Teplota

14-16°

Osvetlenie

Žiadne svetlo

Podľa nášho názoru je lepšie skontrolovať semená pred výsevom, aby sa zabezpečilo, že vyklíčia, pretože výkyvom teplôt sa doma nedá vždy vyhnúť. Potom sa celé osivo dezinfikuje, aby sa znížilo riziko odumretia semien alebo vyklíčenia chorôb.

Pepper

Pri správnom skladovaní semená papriky nestrácajú klíčivosť 5 rokov. Na skladovanie používajte papierové vrecká alebo škatuľky od zápaliek. Hlavnými príčinami slabej klíčivosti semien sú výkyvy teploty a vlhkosti:

  1. Ak sú teploty príliš vysoké, semená zahynú. Podobný efekt je však nevyhnutný, ak ortuť klesne na 0 °C. Optimálne hodnoty na udržanie klíčivosti feferónky a sladkej papriky sú 10-12 °C .

  2. Nie príliš suché, ale ani príliš vlhké. Optimálne hodnoty 55-60%.

Pred výsevom je potrebné semená vytriediť a odstrániť zakázané. Môžu byť tiež ošetrené fungicídom a rastovým stimulátorom. Ten urýchľuje klíčenie.

Na okraj!Semená feferónky je najlepšie uchovávať v strukoch. Stačí ich zavesiť na vetranom mieste s nízkou vlhkosťou a odstrániť tesne pred výsevom.

Kôpor

Pred fázou skladovania je potrebné veľa trpezlivosti. Semená najprv vyschnú na rastline a sú charakteristicky hnedé. Pri zbere sa dáždniky odrežú a nechajú sa sušiť na teplom mieste. Musí byť dobre vetraný. Neodporúčame sušenie v mikrovlnnej rúre ani v rúre. Semená sa vysušia, ale nevyklíčia a môžu sa použiť len na kulinárske účely.

Keď sa semená vysušia v prirodzenom prostredí, môžu sa preniesť do sklenených nádob, papierových vrecúšok alebo látkových vreciek. Nádoba by nemala byť vzduchotesná. Bez nej baktérie zomrú. Umiestnite ich na miesto s teplotou 8-10 °C a vlhkosťou 50-60 %. Vhodná je aj spodná polica chladiaceho priestoru.

Cesnak

Ako správne skladovať semená

Semená cesnaku alebo cibuľky cesnaku skladujte na tmavom a suchom mieste, kde teplota neklesne pod 18 °C, po zabalení do novín alebo kartónových škatúľ, aby ste zabezpečili ich klíčenie. Na zabezpečenie správnej vlhkosti použite popol alebo múku. V tomto prípade vyplňte dno škatule vybraným produktom, rozotrite ho na hrúbku 2-4 cm, vložte cesnak a zasypte múkou alebo popolom. Táto metóda zabezpečuje, aby teplota neklesla pod 20 °C.

Osivo zeleninových plodín je potrebné stratifikovať. Na konci zimy, kým je snehová pokrývka, sa semená nasypú do látkových vriec, ktoré sa zakopú pod sneh. Pred výsevom sa musí vysušiť a vydezinfikovať.

Miesto na uskladnenie

Na umiestnenie nádob sú vhodné suché a chladné miestnosti. Nemala by sa v ňom vyskytovať žiadna vlhkosť. Ak je kuchyňa vybavená odsávačom pár, myslíme si, že je dobré umiestniť nádobu na hornú policu skrinky. Môžete ju umiestniť do špajze. Dbajte na to, aby ortuť teplomera nestúpla nad 20 °C. Vhodná teplota je 15 °C. Zaručiť to v obytnom priestore je však podľa nášho názoru problematické.

Na skladovanie semien je vhodná aj chladiaca miestnosť. Nádobu umiestnite na nízku policu a udržiavajte teplotu v rozmedzí 0-5 °C. Pri skladovaní v chladničke nesmú byť povolené teplotné výkyvy mimo stanoveného rozsahu, inak sa výrazne zníži klíčivosť semien.

Ak sa budú skladovať dlhší čas, musia sa zmraziť v mrazničke. Ak sa však rozhodnete pre túto metódu, musíte si byť istí, že sa zariadenie nepokazí alebo nedôjde k výpadkom prúdu. Tejto situácii sa dá vyhnúť použitím generátora. Ak sa mraznička pokazí, semená sa musia použiť okamžite, inak sa stanú neštandardnými.Pokyny krok za krokom na zmrazenie semien a ich použitie:

  1. Dajte ich do pohárov a zamrazte v mrazničke pri teplote -15 °C alebo nižšej.

  2. Pred výsevom vyberte nádobu z mrazničky a nechajte ju na stole približne 12 hodín. Táto metóda pomáha predchádzať tvorbe kondenzátu na stenách.

  3. Po uplynutí tejto doby nádobu otvorte a uchovávajte ju 2 dni mimo dosahu vzduchu.

Upozorňujeme!V zmrazenej forme sa môžu skladovať v špeciálnych nádobách na semená. V nich sa podrobujú rýchlemu suchému zmrazovaniu v chladiacich kontajneroch, ktoré sa neotvárajú viac ako dvakrát ročne.

Ako dlho sa budú semená skladovať?

Keďže endosperm sa vplyvom prírodných procesov postupne znehodnocuje, kvalita semien sa znižuje. Podľa nášho názoru sa však rýchlosť rozkladu v jednotlivých plodinách za podobných podmienok líši.

Endosperm sa zvyčajne skladá zo škrobov, ktorých skladovanie trvá pomerne dlho. V niektorých plodinách je však bohatý na oleje. Tie sa kazia oveľa rýchlejšie, čím sa skracuje životaschopnosť zárodkov.

Dátum klíčenia (v rokoch)

Pastinák, cibuľa

1-2

Pór, petržlen, kôpor, špenát, šťaveľ

2-3

Mrkva, paprika, šalát

3-4

Baklažán, červená repa, karfiol

3-5

Kapusta, brokolica, reďkovka, paradajky, tekvica

4-5

Hrášok

4-6

Kukurica, fazuľa

5-7

Melón, cuketa, uhorka

6-8

Semená v bežnom obchode na 1 rok. Ak to však urobíte správne, môžete výrazne predĺžiť ich trvanlivosť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: