Čo môže dieťa jesť vo veku 3 mesiacov – odpovede od odborníka

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby boli deti do 6 mesiacov výlučne dojčené. Existujú však rôzne situácie, keď dieťa vo veku 3 mesiacov potrebuje prvé doplnkové kŕmenie a ďalšie živiny a vitamíny. Tu je však dôležité triezve posúdenie situácie a neustály dohľad lekára.

Čím kŕmiť: Čo môže dieťa jesť v 3 mesiacoch

Dojčenie

V 3 mesiacoch je dieťa aktívnejšie, menej spí a má dlhšie obdobia bdenia. Jeho telo teda potrebuje viac energie. Čas na príkrmy však ešte nenastal. V tomto veku je potrebné venovať zvýšenú pozornosť dojčeniu a prispôsobeniu sa režimu odpočinku. Vo veku troch mesiacov je bežné, že dieťa je pri dojčení nervózne. Buď sa prsníka dožaduje častejšie, alebo ho odmieta a odvracia sa. To sa často stáva faktorom pri prechode na zmiešanú alebo umelú výživu.

Vo veku 3 mesiacov sa zvyšuje potreba vitamínu D u dieťaťa. Môže mať prospech z prechádzky na slnku alebo z umelého detského prípravku. Matka má zvyčajne pri začatí kŕmenia laktačnú krízu, pretože jej organizmus sa ešte neprispôsobil zvýšeným nárokom dieťaťa. Správnou stravou a zvýšeným príjmom tekutín je možné normalizovať laktáciu. Kríza zvyčajne netrvá dlhšie ako 3 dni, počas ktorých by malo byť dieťa dojčené čo najčastejšie.

Neponáhľajte sa s prikrmovaním. Materské mlieko je pre deti veľmi ťažké. Je ťažšie stráviteľné ako materské mlieko. V dôsledku prechodu na novú stravu sa nezriedka mení črevná mikroflóra. V tomto období mladá matka často počúva rady staršej generácie o prospešnosti kozieho a dokonca kravského mlieka. Toto jedlo je však pre dieťa v prvom roku života príliš ťažké. Negatívne ovplyvňuje ich pankreas a obličky.

Matka sa často obáva, že jej mlieko nie je veľmi tučné. Tieto obavy sú neopodstatnené. Obsah tuku v materskom mlieku sa mení nielen každý deň, ale aj počas jedného obdobia dojčenia. „Prvé“ mlieko, ktoré je smerom k výstupu, je menej tučné a obsahuje viac vody. Hneď ako sa dieťa prisaje, dostane sa k nemu „zadné“ mlieko. Je tučný, bohatý na živiny a vitamíny. Čím častejšie žena dojčí svoje dieťa, tým viac mlieka má. Častým kŕmením sa jej telo prispôsobuje novému prostrediu a dieťa dostáva potravu, ktorá spĺňa všetky jeho potreby.

Umelé kŕmenie

Upravená receptúra obsahuje viac živín. Je tučnejšie a sladšie ako materské mlieko, nevyžaduje od dieťaťa žiadne sacie úsilie, takmer sa vylieva z cumlíka. Ak je dieťa na príkrme, musí sa sledovať príjem umelého mlieka. O tom, koľkokrát za deň a aké množstvo prípravku podávate svojmu dieťaťu, sa poraďte so svojím pediatrom, ktorý pozoruje vaše dieťa a pozná jeho rastové a vývojové vzorce. Deti sa vo veku 3 mesiacov zvyčajne kŕmia 7-krát denne. Denná dávka prípravku závisí od hmotnosti dieťaťa a zodpovedá 1/6 jeho hmotnosti.

Ak to nie je potrebné, nie je potrebné ponáhľať sa s podávaním upraveného mlieka dieťaťu.Poradenstvo týkajúce sa umelého kŕmenia:

 1. Uistite sa, že vaše dieťa má dostatok vody;

 2. Ak vaše dieťa odmieta, netrvajte na tom;

 3. Nepoužívajte viac ako jeden prípravok naraz;

 4. Dodržiavajte odporúčania týkajúce sa riedenia prípravku.

Keď sa rozhodnete dojčiť skôr

Predčasne narodené dieťa vo veku 3 mesiacov nevyžaduje ďalšiu výživu. Z materského mlieka získava všetky potrebné živiny, ktoré sú dostatočné pre ďalší rast a vývoj. Niekedy však dieťa nepriberá veľa, čo môže byť spôsobené individualitou matky alebo nedostatkom materského mlieka. Niekedy má umelo kŕmené dieťa zlú toleranciu na prispôsobené vzorce. Preukázala sa nežiaduca reakcia na niekoľko druhov mliečnej výživy, neznášanlivosť kravského a kozieho mlieka. V takejto situácii sa pediater rozhodne, že včasný príkrm.

Prvé doplnkové jedlo

Čím kŕmiť: Čo môže dieťa jesť v 3 mesiacoch

Ak sa náhle objaví potreba ďalších živín, vitamínov, vo výnimočných prípadoch môžete zaviesť doplnkovú stravu. Zeleninové pyré sa zvyčajne používa ako prvé doplnkové jedlo. Zriedkavo spôsobuje neznášanlivosť, koliku alebo alergické reakcie. Väčšina detí s radosťou konzumuje zeleninu, pretože je pyré homogénnej konzistencie.

Cuketové pyré sa najčastejšie podáva deťom po prvýkrát. Dá sa kúpiť hotový, dá sa vyrobiť aj samostatne. Cuketu varte vo vode asi 15 minút, potom ju rozmixujte v mixéri. Je dôležité zabezpečiť, aby vaše dieťa nedostalo žiadne semienka. Dieťaťu sa potom ponúkne zemiaková kaša. Zemiaky obsahujú veľa škrobu, ktorý môže spôsobovať plynatosť a alergie. Zeleninu pred varením namočte na 30 minút do studenej vody. Prebytočný škrob sa v tomto čase uvoľní. Ak má zeleninové pyré hustú konzistenciu, možno ho zriediť materským mliekom alebo upravenou výživou.

Prvý príkrm sa podáva v malom množstve, ½ čajovej lyžičky, v prvej polovici dňa, aby matka mala možnosť pozorovať reakciu dieťaťa. Ak dobre znáša príkrm, potom sa dieťaťu opäť ponúkne zeleninové pyré na jeden deň, ale tentoraz sa porcia zvýši na 1 čajovú lyžičku. Príkrm sa vždy podáva dieťaťu, ktoré je hladné. Potom ponúknite prsník alebo upravený vzorec.

Po tom, čo dieťa vyskúšalo jednozložkové pyré a preukázalo dobrú znášanlivosť, sa mu ponúkne pyré z viacerých druhov zeleniny. Môžete mu pripraviť polievku, ktorá sa pripravuje rovnakým spôsobom ako zemiaková kaša, ale s tekutejšou konzistenciou.Kojenecká polievka sa pripravuje zo zeleninového vývaru z týchto skupín potravín:

 1. zemiaky;

 2. Karfiol;

 3. cuketa;

 4. tekvicové semienka;

 5. Mrkva;

 6. Brokolica.

Po dokrmovaní by vaše dieťa malo dostať dostatok čistej vody. Nezáleží na tom, aký druh potravy dojčí. Táto otázka je dôležitá najmä počas horúcich dní, aby sa zabránilo možnosti dehydratácie. Bábätká by mali prednostne dostávať špeciálnu balenú dojčenskú vodu. Ak to nie je možné, je vhodná prevarená voda. Okrem čistej vody môžete dieťaťu ponúknuť aj kompót zo sušeného ovocia alebo kôprovú vodu. Dodatočný objem vody denne – max. 100 ml.

Zavedenie kaše

Príkrmy sa zvyčajne začínajú zeleninou a potom, ak ich dieťa dobre znáša, postupne sa pridávajú obilniny vo forme kaše. Môže sa však stať, že dieťa nepriberie veľa na váhe. V tomto prípade by sa mali najprv podávať obilniny a potom zelenina. Ako prvý chod sa uprednostňuje bezlepková kaša, napr. ryžová, pohánková, ovsená alebo kukuričná. Prvá kaša by sa mala pripraviť z. Obsahuje laktózu a mlieko. Metóda riedenia podľa veku je uvedená na obale.

Možné problémy

V 3 mesiacoch nie je nezvyčajné, že deti majú slabú chuť do jedla. Pediatri to často spájajú so zavádzaním príkrmov. Dieťa nie je potrebné kŕmiť násilím. Nechajte dieťa namočiť. Po krátkom čase dieťaťu jedlo ponúknite. Prehodnoťte dávku, tieto problémy sa mohli začať po uvedení výrobku na trh.

Ak sa u vášho dieťaťa po príkrme objaví reakcia vo forme diatézy, mali by ste sa poradiť s pediatrom alebo alergológom. Možno týmto spôsobom telo dieťaťa ukazuje svoju nepripravenosť na zavedenie výrobkov alebo príkrmov vo všeobecnosti. Koniec koncov, väčšina pediatrov na celom svete zastáva názor, že by ste nemali začať prikrmovať svoje dieťa, kým nemá aspoň 6 mesiacov.

Negatívne reakcie z prvého príkrmu môžu spôsobiť gastrointestinálne ťažkosti, ktoré sa prejavujú bolesťami brucha, hnačkou, zápchou, vracaním, regurgitáciou, nepokojným správaním. Ak sa tieto signály tela nerešpektujú, neskôr, dokonca aj v školskom veku, sa môžu objaviť problémy so zápalovými procesmi žalúdka a čriev.

Tipy na správne zavedenie doplnkových potravín

Samozrejme, že trojmesačné dieťa by malo dostávať len materské mlieko alebo umelé mlieko. Ak je to však potrebné, v extrémnych prípadoch môžete dieťa prepnúť na zmiešané kŕmenie, ktoré zahŕňa príjem 50 % materského mlieka. Ak dieťa dostáva menej ako 50 % materského mlieka, považuje sa to už za umelú výživu, ktorá znamená postupné odstavenie.Pediatri poskytujú nasledujúce rady pre zavedenie príkrmov vo veku 3 mesiacov

 1. Dojčené deti nemusia nevyhnutne dostávať dojčenskú výživu alebo materské mlieko. Tekutú kašu môžete uvariť a potom ju pretlačiť. Keď je vaše dieťa schopné žuť pomocou ďasien, možno zaviesť hrubšie obilniny. Pre dojčatá je najlepšie variť kašu so zmesou.

 2. Kaši sa podobne ako zelenina varí s vodou. Mliečne výrobky pre dojčatá by sa mali zaviesť okolo 9. mesiaca života.

 3. Zeleninová výživa je rovnaká pre dieťa aj dojča. Prvé dávky by nemali byť väčšie ako ½ čajovej lyžičky. Ak je dieťa výlučne dojčené, riziko alergie sa výrazne znižuje.

 4. Dojčatám sa môžu podávať zelené jablká. Ak je dieťa dobre znášané, po týždni sa môže vyskúšať banán. Ovocie je pyré a nesmie sa pridávať žiadny cukor.

 5. Jedlo sa zavádza ráno.

Čo nedávať dieťaťu vo veku 3 mesiacov

Čím kŕmiť: Čo môže vaše dieťa jesť vo veku 3 mesiacov

Dávka 3-mesačného dieťaťa by mala byť úplne vylúčená z potravín, ktoré je prísne zakázané podávať v 3 mesiacoch.V tomto veku sa vylučuje podávanie nasledujúcich potravín:

 1. Semolina.

 2. Biela kapusta.

 3. Strukoviny.

 4. Cibuľa, cesnak.

 5. Červené ovocie a zelenina.

 6. Vajcia.

 7. Tvaroh.

 8. Ryby.

 9. Mäso.

Tieto výrobky sú pre tráviaci systém dieťaťa ťažko stráviteľné. Môžu spôsobiť nadmerné plynatosť a kvasenie, čo vedie k ťažkostiam so stolicou a zápalu žalúdočnej sliznice. Je to spôsobené nezrelosťou tráviaceho traktu, nedostatkom enzýmov na spracovanie týchto produktov. Žiadna pridaná soľ alebo cukor v jedle alebo nápoji 3-mesačného dieťaťa.

Terapeutické kŕmenie

Ak dieťa trpí tráviacimi problémami alebo vyrážkami, pediatr rozhodne o zavedení liečebnej diéty. Ide o špeciálne prípravky obsahujúce liečivé látky, probiotiká, prebiotiká, lepok, laktulózu a inulín. Existujú antifluxné prípravky, ktoré pomáhajú pri kolike, zápche. Majú všetky vlastnosti prispôsobených vzorcov. Zvyčajne majú nadhodnotenú kalorickú hodnotu. Zlepšujú imunitný systém a majú pozitívny vplyv na črevá. Terapeutické potraviny zahŕňajú sójovú výživu. Bolo zistené, že je menej pravdepodobné, že spôsobia alergickú reakciu ako prípravky na báze kravského mlieka.

Y. Kopanev vo svojej práci„Algoritmy, zásady a optimálne načasovanie zavedenia upravených a špecializovaných receptúr na výživu dojčiat“, uviedol, že terapeutické receptúry na jednej strane zlepšujú klinické prejavy, ale na druhej strane zhoršujú stav dieťaťa. Problém neriešia, iba ho otupujú, čo vedie k jeho zhoršeniu. Tráviaci systém dieťaťa, ktorý je zbavený primeranej záťaže, sa prestáva vyvíjať na primeranej úrovni. To môže spôsobiť problémy pri zavádzaní nových potravín. Terapeutická výživa by sa preto mala poskytovať ako doplnok k dojčeniu, a nie ako jeho náhrada.

Vo veku 3 mesiacov by vaše dieťa malo samozrejme jesť len materské mlieko. Ak však vznikne potreba, pod dohľadom pediatra môžete začať zavádzať príkrmy, pričom sa úplne vyhnete známym alergénnym produktom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: