Dieťa si cucá prst vo veku 3 rokov. Normálne alebo nie?

Cucanie prstov u dieťaťa je založené na základnom reflexe. Tento reflex sa začína v maternici. Novorodenec sa tejto činnosti nevzdáva a pokračuje v nej s chuťou.

Dospelých sa to spočiatku veľmi netýka. Vedomý akt sania vo veku 3 mesiacov možno vo všeobecnosti považovať za prvý úspech dieťaťa. Napriek všetkému predchádzajúcemu „tréningu“ dieťa až v tomto veku dokáže zvládnuť koordináciu ruka-oko do takej miery, že sa mu podarí dosiahnuť ústa podľa vlastnej vôle, nie náhodou. Počas niekoľkých týždňov sa dieťa vytrvalo naučí novú cestu z ruky do úst. Bolo by veľkou chybou zasahovať do tohto „náročného“ voľného cvičenia.

Od narodenia do 3 rokov. Prečo sa to deje?

Cicanie prsta dieťaťom

Do jedného roka veku sa veci vyvíjajú samy a nepotrebujú zásah dospelého. Samotný akt sania dieťaťa sa delí na dva typy:

  1. Výživové sanie je, keď dieťa potrebuje uspokojiť hlad a nasýtiť sa (sanie z matkinho prsníka alebo fľaše s umelým mliekom).

  2. Neintruzívne je druh sania, ktorý je pre dieťa potrebný na vyrovnanie emocionálneho pozadia (na upokojenie, relaxáciu, spánok, zotavenie zo stresovej situácie alebo prebytku emócií; v niektorých prípadoch slúži dokonca na rozveselenie).

Okrem vrodenej reflexnej činnosti má cucanie palca aj skryté výhody. Na Novom Zélande prebiehal 30 rokov lekársky výskum tejto problematiky, ktorý vyvrcholil v roku 2016. Zistilo sa, že cucanie prstov znižuje riziko alergických reakcií vďaka neustálej stimulácii imunitného systému dieťaťa pri kontakte s baktériami v ústach. Viac informácií o tejto štúdii nájdete tu.

Keď dieťa prekročí jeden rok a dospelí začnú venovať viac pozornosti cucaniu palca. Obavy z tohto javu sú rôzne – červy, zlé uhryznutie a všeobecne to nie je pekné.

Či to vadí samotnému dieťaťu? Vôbec nie, do veku 5 alebo 6 rokov mu jeho rovesníci nebudú venovať žiadnu pozornosť. Posmievanie je možné len v škole.

Preto je na dospelých, aby bojovali proti „cucaniu prsta“, čo môže byť rovnako neúprosné ako nezmyselné. Pretože návyk na kŕmenie je založený na určitých príčinách, ktoré je potrebné odstrániť. Potom samotný problém s cucaním palca zmizne sám od seba.

V opačnom prípade dieťa nahradí tento zvyk iným – existuje veľa variantov, môže si začať hrýzť nechty, škrabať a vyberať si rany na tele, cmúľať si jazyk, neustále si šúchať nos – vo všeobecnosti si nájde spôsob, ako sa „ukázať“. Skrátka, musíme hľadať príčiny.

Možné príčiny

Samotné cucanie prstov možno charakterizovať ako nápadný príznak, ktorý môže poukazovať na nezdravý psychický stav dieťaťa

Príčiny sa môžu s vekom dieťaťa hromadiť, ak sú zažité, ale ak sa odstránia, zmiznú. Tu sa bude diskutovať o príčinách, keď dieťa rastie.

Neschopnosť plne uspokojiť sací reflex.

Dôvod je charakteristický pre deti mladšie ako 1 rok. Je spôsobená rôznou silou sacieho reflexu, stáva sa, že aj počas dojčenia deti so silným reflexom sajú všetko za sebou, nevynímajúc vlastné prsty.

Tento reflex zvyčajne ustúpi do 6 mesiacov a zmizne do veku 1,5 roka. Ak sa tak nedeje, môže to byť spôsobené tým, že dieťa rýchlo je. Pri dojčení je to spôsobené malým množstvom mlieka alebo príliš tesným prsníkom. Pri umelom kŕmení príliš veľkým otvorom v bradavke.

Prvý prípad znamená predĺžiť „styk“ dieťaťa s prsníkom, dať mu veľa času, 20, 30 alebo dokonca 40 minút, aj keď zaspalo, ale naďalej saje. Pri umelom kŕmení optimálne nastavte otvor cumlíka pri kŕmení z fľaše. V oboch prípadoch by sa mala použiť figurína. V poslednom čase sa proti nemu protestuje, ale jeho škodlivosť nebola preskúmaná dlhodobým pozorovaním, a po druhé, je oveľa jednoduchšie vzdať sa ho tým, že ho „dáte inému dieťaťu“, čo v prípade prsta nebude fungovať.

Druhým dôvodom do veku jedného roka môže byť základný pocit hladu. Dieťa si cucá palec v nádeji, že dostane jedlo, je rozrušené a plače, keď ho nedostane. Tu je to jednoduché – musíte ho nakŕmiť, alebo ešte lepšie, zabrániť hladu tým, že mu dáte niečo na jedenie skôr, ako sa začne dožadovať.

Tretím dôvodom sú kognitívne aktivity a zábava dieťaťa. Čím viac času matka strávi s dieťaťom, hladí ho, hrá sa s ním a berie ho do náručia, tým menej času má na to, aby všetko ťahalo do úst, vrátane prstov. Keď sa mu to podarí, vloží si prsty na chvíľu do úst, potom ich vyberie a pozrie sa na ne, potom ich drží v ústach dlhšie a opäť ich vyberie a pozrie sa na ne. Pritom môže narážať rukami do povrchov a brať do rúk iné predmety, ktoré si tiež vyskúša. Všetko je to kognitívne a normálne. Aby sme zabránili vzniku tohto návyku, mali by sme sledovať, aby sa dieťa „nezavesilo“ so zamrznutým pohľadom a prstami v ústach.

Formovanie zlozvyku v jeho „čistej podobe“

Trojročné dieťa si cucá palec

Počas života človeka sa vytvárajú návyky, ktoré pomáhajú našej mysli konať samostatne a neuchyľovať sa k nadmernému vynakladaniu energie, keď sa situácia dá vyriešiť štandardným spôsobom. To všetko sa formuje už v ranom veku.

Práve obdobie 2-3 rokov je spojené s globálnymi mentálnymi zmenami a prehodnocovaním celého sveta okolo dieťaťa. Výdaj energie sa zvyšuje, mozog sa rýchlo formuje, telo to ešte nedokáže „dobehnúť“, v tomto období sa objavuje večerná únava, osamelosť v škôlke, konflikty s rodičmi a odpor voči nim, strach – to a mnoho ďalšieho si môže vyžadovať upokojujúce zásahy a sací reflex, ktorý akoby už zmizol, sa vracia. A je to tu, recept na všetky trápenia a starosti – „sladký prst“!

Existujú dva spôsoby riešenia tohto problému.Ako uvádza Americká asociácia zubných lekárov: deti vo veku od 2 do 4 rokov sa vzdávajú zvyku cucania palca väčšinu času bez úsilia dospelých. Väčšina, ale nie všetky. Preto ak tento zvyk dráždi a obťažuje dospelého, môžeme sa ho pokúsiť odstrániť u dieťaťa.

Musíme hneď zdôrazniť,– Nemôžete ho jednoducho „vykoreniť“. Ide o stabilnú formu správania, ktorú mozog „zaznamenal“ vo forme neurónových spojení a ktorá sa buď vráti vo svojej „prvotnej“ podobe, alebo sa transformuje do inej formy, ako je napríklad vyššie opísaná forma. Preto je „liečenie“ zaužívaných návykov zákazmi, výchovnými rozhovormi, natieraním prstov horkou horčicou neúčinné.Čo sa dá robiť?

  1. „Chytanie“ návyku je ľahšie a jednoduchšie na jeho začiatku, Čím dlhšie sa cykly od podnetu k reakcii opakujú, tým je pre mozog žiaducejšie vykonávať činnosti, ktoré tvoria návyk. Budete musieť „identifikovať“ pozorovaním situácie, v ktorých si dieťa cucá prst – znudené, vystrašené, ospalé. Keď sa rozhodnete, navrhnite náhradu. Ak je to napríklad zvyk pred zaspaním, môžete sa hrať s vodou. Tieto hry stimulujú nervové zakončenia celého tela a najmä prstov. Získate rovnaký masážny účinok, stav vlhkosti a tepla, ako keď si cucáte prst. Ak nie je dostatok času, stačí masáž. Táto činnosť by sa mala stať „rituálom“ pred spaním.

  2. Rozptýlenie musí byť inteligentné a rozumné. V opačnom prípade sa „prst“ stane „kúzelníckym trikom“ na upútanie pozornosti dospelého. Dieťa si rýchlo osvojí reflex a naučí sa ho, sme vnímavý druh z nejakého dôvodu. Dospelý by mal preskúmať situáciu, keď si dieťa môže začať cucať palec, a „aktívne pracovať na tom, aby sa. Ak je to nuda, hrajte sa alebo remeslá, tancujte, precvičujte ich jemnú motoriku, rozptyľujte a zabávajte, skrátka. Ak ste unavení, objímajte sa, hladkajte a masírujte. Vhodné sú aj veselé básničky a prstové cvičenia. Najdôležitejšie je, aby ste sa zo všetkých síl snažili, aj keď už máte prst v ústach, nevytvoriť si podmienený reflex „prst v ústach – dospelý sa so mnou rozpráva“. Pracujte s dieťaťom opatrne a citlivo.

  3. Nevyhovárajte sa na dieťa,Snažte sa vo všeobecnosti venovať menej pozornosti cucaniu prstov. V tomto veku je väčšina návykov nevedomá, samotné vedomie sa stále formuje a mozog sa neustále prestavuje a „prepája“. Skutočnosť, že prejde sama, je úplne prirodzená, čo odlišuje malé deti od dospelých. V opačnom prípade neustále pokarhanie, krik, udretie do ruky. Zabalenie prsta a nasadenie rukavice na „problémovú“ ruku môže tento zvyk napraviť už na vedomej úrovni. Dieťa tak bude mať silný nástroj na upútanie pozornosti dospelého, dokonca aj negatívnej.

  4. Posledný bod môže byť príkladom od niekoho z okolia.Ak si niekto z blízkeho okolia dospelých cucá vlastný prst – aj keď to nie je prst, ale napríklad kĺb v zamyslení, potom bude boj o odstránenie tohto zvyku u dieťaťa neúčinný. Dospelý sa musí sám zbaviť návyku, až potom môže pracovať s dieťaťom.

  5. Ak dieťa prevzalo tento zvyk od brata alebo sestry, nezáleží na tom, či je dieťa malé alebo staré – dospelí musia premýšľať o tom, ako si organizujú svoj čas a či je pozitívnych minút pozornosti pre každé dieťa dosť. Ak si v rodine dve deti cucajú palce, problém môže byť hlbší ako zvyčajná úroveň a môže byť potrebná pomoc detského psychológa, ktorý pomôže analyzovať, čo sa s dieťaťom deje.

Psychologický problém

Rozsah článku by sa tu nemal obmedzovať. V tomto prípade je zvyk cucania prstov len „špičkou ľadovca“ – signálom pre dospelého o zložitých patologických procesoch, ktoré sa vyskytujú v psychike dieťaťa. V tejto súvislosti je nevyhnutná odborná pomoc. Toto sú hlavné príčiny, ktoré môžu spôsobiť takú reakciu, akou je cucanie prsta u dieťaťa, ale môže ich byť aj viac:

  1. Stres môže byť akýkoľvek– Úmrtie blízkej osoby alebo domáceho zvieraťa, choroba (najmä ak je potrebná hospitalizácia), silný strach. Stres môže byť aj „radostný“ – narodenie ďalšieho dieťaťa, sťahovanie do nového domova, dokonca aj výlet do letoviska môže byť pre dieťa ťažkým zážitkom.

  2. Stav chronického stresu– stav rodinného života plný hádok, škandálov, napätia medzi členmi rodiny, ak je niektorý z členov rodiny závislý na alkohole alebo drogách, môže takúto atmosféru s rôznymi neurotickými reakciami prežívať aj jednoročné dieťa.

  3. Dieťa pôvodne nebolo chcené. Od narodenia sa dieťa môže cítiť nechcené, ak nemá kontakt s matkou a dieťa od nej dostáva málo tepla a starostlivosti alebo ich nedostáva vôbec. Deti vyrastajúce v detských domovoch majú hlboké problémy v emocionálnom vývoji. To sa prejavuje množstvom príznakov vrátane cucania palca.

Vo vyššie uvedených prípadoch nebudú opatrenia na boj proti „zlozvyku“ účinné, musíte sa pozrieť hlbšie. Pri vážnych emocionálnych a psychologických problémoch sa však ich prejav neobmedzuje len na cucanie prsta. Dieťa sa môže „odnaučiť“ chodiť na nočník, stratiť slovnú zásobu, dokonca „zabudnúť“, ako používať lyžičku a jesť samo. Ak sa objavia dva alebo viac znakov tohto správania vrátane cucania prsta, je vhodné poradiť sa s psychológom.

Tento článok je založený na materiáloch z webových stránok a fór pre rodičov, knihách L. Vygotského. . „Otázky detskej psychológie, Pavlov I..“Podmienený reflex (Kompendium) od A. Kurpatov časopis Šťastné dieťa. Univerzálne pravidlá“ a výchovné postupy zamestnancov detského domova Solnyško RK domsolnyshko.kz/o-nas/o-detskom-dome/.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: