Kedy môže dieťa mať banán: od koľkých mesiacov, batoľa, doplnkové kŕmenie

Po začiatku doplnkového kŕmenia, keď je čas zahrnúť ovocie do stravy dieťaťa, mnohé mladé matky premýšľajú o banánoch, ak nemôžu poškodiť nezrelé detské telo na pozadí jeho cudzieho pôvodu. Na túto otázku sa pokúsime odpovedať v našom článku.

Kedy môže dieťa jesť banán: od koľkých mesiacov, batoľa, doplnkové kŕmenie

Aká je hodnota banánu

Hoci je banán exotický, je pevne zakotvený ako základ detskej výživy. A jeho výhodou je nielen voňavá buničina, ale aj veľké množstvo vitamínov, sacharidov, mikro a makroživín.Banány obsahujú tieto látky:

 1. Vitamíny B1, B2, B4, B5, B6, B9, B12, A, D, C, H, E, PP, K.

 2. Vápnik, draslík, horčík, fosfor, selén, železo, horčík, jód, síra, mangán, zinok.

 3. Ľahko stráviteľné kyseliny: dextríny, škroby, cukry.

 4. Vlákno.

 5. Polynenasýtené kyseliny: Omega-6, Omega-3.

 6. Proteín.

Banány sú vysokokalorické ovocie. Od 1g. Jeden banán vyprodukuje 1 kilokalóriu. Zloženie ovocia má priaznivé účinky na vývoj a rast dojčiat, ich rany a orgány. Aj banán je často súčasťou príkrmov, pretože zriedkavo spôsobuje alergickú reakciu. Ale nemalo by to byť prvé z ovocia. Zelené jablká idú ako prvé. Kvôli vláknine a vysokému obsahu sacharidov je pre nevyvinutý tráviaci trakt detí trochu ťažký.

Výhody a nevýhody banánov

Preskúmali sme výhody a nevýhody banánov pre dojčatá, ktoré je vhodné, aby matky študovali pred začatím doplnkového kŕmenia.

Medzi prednosti banánov ako detskej výživy patria:

 1. Sladká chuť, jemnosť, ktorú majú deti zvyčajne rady.

 2. Cucanie a lízanie, ľahké žuvanie.

 3. Bohatý na vitamíny, mikro- a makroživiny, ktoré sú nevyhnutné pre dobré fungovanie mozgu, obehového systému a kostí.

 4. Prítomnosť rýchlo rozpustných sacharidov, ktoré v tele dobre fungujú.

 5. Vlastnosti zlepšujúce náladu.

 6. Keď idete na prechádzku, môžete si so sebou vziať banán ako občerstvenie.

Hoci banány majú mnoho výhod, majú ajNevýhody, ktoré je potrebné zvážiť pred zavedením príkrmov pre deti od prvého roku života.

 1. Veľké množstvo ovocia alebo skorý začiatok stravy môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

 2. Banány sú zriedkavé, ale môžu spôsobiť alergickú reakciu. Keďže sa zaraďujú medzi exotické ovocie. Preto by sa mal banán, rovnako ako všetky ostatné potraviny, podávať veľmi opatrne a v malých dávkach. Na prvé použitie stačí 1/3 čajovej lyžičky.

 3. Je to produkt bohatý na kalórie. Preto by sa nemal zaraďovať do stravy detí, ktoré rýchlo priberajú.

Prínos a škodlivosť banánov pre deti v prvom roku života

Pediatri tvrdia, že systematická konzumácia banánov,môže priniesť detskému organizmu tieto výhody:

 1. Zlepšuje kardiovaskulárny systém.

 2. Zvyšuje obsah enzýmov.

 3. Hladina hemoglobínu v krvi sa zvyšuje.

 4. Posilnenie kostrového systému.

 5. Posilňuje imunitný systém.

 6. Normalizuje sa činnosť gastrointestinálneho traktu.

Hoci je výrobok jednoznačne prospešný pre deti v prvom roku života,Banán môže byť pre telo dieťaťa škodlivý:

 1. Vysoký počet kalórií môže spôsobiť priberanie u detí, ktoré rýchlo priberajú.

 2. Ak je dieťa ohrozené cukrovkou, môže ju spustiť.

 3. U detí so zvýšenou zrážanlivosťou krvi môže ovocie tento problém zhoršiť.

 4. Deti s poruchami trávenia, častým a hojným grganím, častou tekutou stolicou môžu zhoršiť fungovanie gastrointestinálneho traktu.

Čo robí banán s črevami

Akýkoľvek príkrm podávaný dieťaťu v prvom roku života má vplyv na jeho tráviaci systém. Banány nie sú výnimkou.

Vďaka pektínu má ovocie priaznivý vplyv na črevá dieťaťa. Umožňuje vylučovanie určitých látok z tráviaceho systému, ktoré majú negatívny vplyv na detský organizmus. Pektín sa často nachádza v liekoch určených na liečbu riedkej stolice u detí. Preto sa banán vďaka prírodnému pektínu často predpisuje pri poruchách stolice na normalizáciu stolice.

Existuje aj názor, že banány sa môžu používať ako mierne prírodné preháňadlo. To platí najmä pre mierne nezrelé ovocie. Obsahujú málo pektínu a veľa škrobu.

Ako skoro sa môžu podávať banány?

Kedy môže mať dieťa banán: v akom veku, dojča, doplnkové kŕmenie

Podľa fyziológie dieťaťa možno banán podávať, keď sa mu prerezávajú prvé mliečne zuby a stabilizujú sa tráviace enzýmy. Tieto zmeny sa najčastejšie vyskytujú u detí vo veku 5-6 mesiacov. Ak dieťaťu narástol aspoň jeden zub, naznačuje to možnosť začiatku prikrmovania.

Začnite zeleninovou kašou a občas kašou. Ovocné pyré sa zavádza, keď je tráviaci systém schopný stráviť nové potraviny. Áno, a navyše, ovocie chutí lepšie ako kaše a zelenina. Ak sa dieťaťu najprv podá ovocie, odmietne zeleninu a kaše. Banány sa zvyčajne podávajú, keď deti dosiahnu vek 6 mesiacov. Prvé porcie ovocia sa prednostne užívajú spolu s tvarohom. Banán ako doplnková potravina sa podáva vo forme kaše.

Pediatri odporúčajú nasledujúcu schému zavádzania banánu do jedla:

 1. Začatie podávania banánov od 6 mesiacov. Prvá dávka by nemala byť viac ako 1/3 čajovej lyžičky raz denne.

 2. Dávka sa postupne zvyšuje. Na konci 7. mesiaca bude vaše dieťa zvyčajne jesť 3 čajové lyžičky denne, rozdelené do troch jedál.

 3. Na konci 8. mesiaca môže dieťa jesť polovicu ovocia denne.

 4. Dieťa by malo do jedného roka zjesť jeden banán denne.

Predtým sa ovocný príkrm praktizoval od 3 mesiacov veku dieťaťa. Moderná pediatria však takéto experimenty neodporúča a odporúča matkám, aby sa držali nových odporúčaní. Po prvej porcii ovocia pozorne sledujte stav dieťaťa. Žiadne pohyby čriev, zápcha alebo nadúvanie. Ak sa objaví negatívna reakcia detského organizmu, prestaňte banán podávať a poraďte sa s pediatrom.

Je lepšie podať prvú časť banánu ráno, aby bolo pre matku vhodné sledovať reakciu dieťaťa. Odporúčame vám, aby ste si viedli denník, do ktorého budete zaznamenávať množstvo potravy a reakcie vášho dieťaťa. Pomáha monitorovať jeho stav. Pomocou tohto denníka môžete požiadať svojho lekára o úpravu stravy dieťaťa.

Kedy by sa banány nemali podávať

Hoci má ovocie veľa užitočných živín, v niektorých prípadoch môže byť pre vaše dieťa škodlivé. Takéto prípady:

 1. Individuálna neznášanlivosť.

 2. Diabetes mellitus s vysokým obsahom cukru.

 3. Vysoká hmotnosť v dôsledku vysokého obsahu kalórií.

 4. Abnormality srdca spôsobené vysokým obsahom vápnika. Z rovnakého dôvodu nepodávajte ovocie deťom so sklonom k záchvatom alebo mdlobám.

Ak je vaše dieťa náchylné na alergie a patrí do rizikovej skupiny, mali by ste sa pred podaním banánu poradiť s detským alergológom.

Ako sa banány podávajú ako doplnková potravina

Pre príkrmy v prvom roku života sú dôležité výrobky vynikajúcej kvality. Úlohou mamičky je preto vybrať správne ovocie. Malo by byť zrelé, s jasne žltou dužinou, rovnomernej farby a bez stmavnutia kôry. Stmavnutie plodov je znakom toho, že sú prezreté. Obsahuje veľa glukózy. Práve tie s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobujú alergie. Deťom by sa nemali podávať zelené banány. Obsahujú veľké množstvo trieslovín, ktoré môžu spôsobiť zvýšenú plynatosť, žalúdočné ťažkosti.

Prvé časti sú uvedené vo forme kaše. Na tento účel môžete ovocie nakrájať v mixéri alebo roztlačiť vidličkou. Ak je pyré príliš husté, možno ho zriediť materským mliekom alebo upravenou výživou. Tým sa nielen zlepší konzistencia potravín, ale zvýši sa aj ich výživová hodnota. Ak vaše dieťa už dostáva príkrmy vo forme fermentovaných mliečnych výrobkov, pyré sa môže zriediť kefírom.

Roztlačený banán môžete zmiešať s tvarohom, kašou alebo jogurtom. Ak vaše dieťa nereaguje na príkrm negatívne, môžete mu podávať ovocie bez ostatných zložiek, v čistej forme. Odporúčame vám, aby ste banány nedávali na noc. Sú trochu ťažšie stráviteľné, takže zvyšujú záťaž žalúdka.

Nikdy nedávajte dieťaťu do úst malé kúsky. Vaše dieťa, ktoré práve začína prijímať prvé príkrmy, ešte nemá úplne vyvinuté žuvanie a prehĺtanie. Dnes väčšina matiek uprednostňuje hryzátka. Toto je zariadenie špeciálne pre banány. Do silikónovej sieťky vložte určité množstvo olúpaného ovocia a nechajte dieťa, aby ho samo vysalo. Banán sa do tela dieťaťa dostáva zriedený slinami, čo zlepšuje jeho trávenie. Je bezpečný, hygienický a ľahko sa s ním manipuluje.

Ak sa dieťaťu prerezávajú zúbky, nie je možné podávať banány v roztlačenej forme, preto ich neroztláčajte. Dajte dieťaťu malý kúsok ovocia a nechajte ho do seba zahryznúť. Dávajte však pozor, aby si dieťa nevzalo veľké sústo a neudusilo sa.

Ak ste kúpili nezrelé banány, môžete ich nechať dozrieť. Vložte ich do papierového vrecka spolu so zrelými jablkami. Tým sa urýchli proces dozrievania. Banány rýchlo dozrievajú na tmavom mieste. Ovocie skladujte na suchom mieste, mimo dosahu svetla, pri teplote 10 stupňov. Nenechávajte ich v chladničke a nechajte ich vo vrecku.

Typy doplnkových potravín

Banán sa môže podávať nielen v čistej forme, ale ajvo forme tvarohovej kaše:

 1. Vezmite 1/3 banánu.

 2. Nakrájajte ho na malé kúsky.

 3. Rozdrvte ho v mixéri alebo vidličkou.

 4. Do kašovitého ovocia pridajte 50 g. Trochu tvarohu, 1 polievková lyžica pitnej vody, aby bola zemiaková kaša tekutejšia.

 5. Všetko miešajte, kým nevznikne krémová konzistencia.

Ryžová kaša s banánom:

 1. Opláchnite 150 gr. ryža.

 2. Zalejte ho vodou a dajte na oheň.

 3. Keď sa ryža uvarí, znížte teplotu a varte ju 20 minút s prikrytou pokrievkou.

 4. Potom nalejte mlieko, nasypte 1 polievkovú lyžicu cukru.

 5. Banán roztlačte vidličkou a roztlačte ho do kaše. Varte ju ďalších 5 minút.

 6. Pridajte 30 gr. olej. Môžeme použiť rastlinný alebo maslový olej.

 7. Dôkladne premiešajte.

 8. Vypnite ohrev.

Pred kŕmením dieťaťa nechajte kašu na tanieri vychladnúť.

Banány sú jednou z hodnotných potravín, ktoré sa môžu podávať dieťaťu od 6 mesiacov, ak neexistujú žiadne kontraindikácie. Rovnako ako pri všetkých doplnkových potravinách je dôležité dodržiavať pravidlá zavádzania nového výrobku. V prípade pochybností je najlepšie sa vopred opýtať pediatra.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: