Porovnanie Fosfogliv s Carsil | Určenie toho najlepšieho

Hepatoprotektory sú lieky, ktoré sa používajú pri rôznych ochoreniach pečene. Chránia bunky pred deštrukciou, zabraňujú vzniku a progresii fibrózy a zlepšujú prietok žlče. Niekedy sa tieto produkty používajú ako liečivá zásterka pre predpisovanie iných liekov, ktoré sú nebezpečné pre pečeň.

V tomto článku sa budeme zaoberať dvoma hepatoprotektormi, Carsilom a Fosfoglivom. Líšia sa zložením a princípom účinku, ale majú podobné indikácie a kontraindikácie. Prečítajte si viac o vlastnostiach hepatoprotektorov.

pečeň

Porovnajme zloženie liekov

Fosfogliv a Carsil patria do skupiny hepatoprotektorov. Nie sú to analógy a líšia sa zložením, zložením a cenou. Všeobecné charakteristiky liekov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Droga

Fosfogliv

Carsil

Zloženie

fosfolipidy (lipoid C100) 500 mg;

glycyrrhizinát sodný 200 mg

Sušený extrakt z plodov bodliaka (ekvivalent silymarínu) 35 mg

Zloženie

Kapsule, lyofilizát na prípravu roztoku na intravenóznu injekciu

Drage

Výdaj v lekárni

Predpis

Bez lekárskeho predpisu

Výrobca

„Pharmstandard“ (Slovensko)

Sopharma AD (Bulharsko)

Náklady

500 Euro kapsúl

1500 riešenie

350-500 Euro

Ako fungujú hepatoprotektory

Syntetické a rastlinné hepatoprotektory pôsobia odlišne. Ich očakávaný účinok je však podobný – oba produkty normalizujú funkciu pečene a žlčových ciest a zabraňujú progresii ochorenia.

Fosfogliv

PHOSPHOGLIV (fosfolipidy kyseliny glycyrízovej)

Kombinovaný liek má trojitý účinok:

 1. stabilizuje membrány;

 2. hepatoprotektívne;

 3. antivírusové.

Fosfolipidy v lieku sú vo forme fosfatidylcholínu. Základná látka v bunkových membránach a vnútrobunkových štruktúrach. Je cytoprotektorom – obnovuje bunkovú štruktúru a funkciu pri poškodení buniek.

Ďalšie účinky fosfatidylcholínu:

 1. Obnovuje metabolizmus bielkovín a lipidov;

 2. normalizuje produkciu enzýmov;

 3. Zabraňuje strate účinných látok do pečeňových buniek;

 4. Inhibuje rast spojivového tkaniva na mieste normálnych pečeňových buniek, čím zabraňuje progresii fibrózy a cirhózy.

Kyselina glycyrhizová ako súčasť Fosfoglivu má protizápalové vlastnosti. Pôsobí ako antioxidant a chráni bunkové membrány pred degradáciou. Zvyšuje účinky vlastných hormónov (glukokortikoidov), preto sa používa pri neinfekčnom poškodení pečene.

Kyselina glycyrrhizová pôsobí proti vírusom, preto sa liek predpisuje aj pri liečbe hepatitídy B, C, D. Zvyšuje produkciu interferónu, stimuluje imunitný systém T-linky a aktivuje zdroje organizmu. Predpokladá sa, že užívanie lieku vedie k regresii ochorenia, ale nebol o tom nájdený jasný dôkaz.

Carsil

CARCIL (Hepatitis Bacillus).webp

Liek je založený na sušenom výťažku z plodov pestreca mariánskeho. Jeho účinnou látkou je silymarín. Jeho účinky možno stručne opísať takto

 1. Stabilizuje membrány pečeňových buniek a zabraňuje ich deštrukcii. V poškodených bunkách silymarín zvyšuje produkciu fosfolipidov a bielkovín. Znižuje sa priepustnosť bunkovej steny a zastavuje sa strata jej vnútorných zložiek (vrátane transamináz – ALT a AST).

 2. Brzdí rozvoj zápalu v tkanivách: inhibuje aktivitu žírnych buniek, zabraňuje pohybu neutrofilov.

 3. Má protitoxický účinok: blokuje tvorbu látok, ktoré prenášajú jedy a toxíny cez bunkovú stenu.

 4. Spúšťa procesy regenerácie tkaniva a bráni rozvoju cirhózy.

Existujú dôkazy, že tieto účinky silymarínu možno využiť nielen pri ochoreniach pečene, ale aj pri iných ochoreniach.

Nie je na zozname: pozrime sa na účinnosť

Podľa súčasného názoru sú hepatoprotektory lieky s nepreukázanou účinnosťou. Fosfogliv ani Carsil neboli podrobené serióznym klinickým skúškam. V mnohých krajinách sa predávajú ako doplnky stravy – žiadna škoda, žiadny úžitok. V Rusku sú hepatoprotektory predpísané ako lieky. Prečo ich treba brať s rezervou?.

Fosfogliv

Fosfolipidy sú už dlho predmetom diskusií medzi vedcami. Kedysi sa táto myšlienka zdala fantastická: nájsť a vybrať lieky, ktoré by sa usadili v medzere v bunkovej stene hepatocytov. Vieme, že hepatitída (zápal pečene) ničí pečeňové bunky – tak prečo ich štruktúru neopraviť podobnými zložkami?

V praxi to nie je také jednoduché. Ukázalo sa, že fosfolipidy by sa nemali podávať počas akútnej hepatitídy. Namiesto toho, aby sa liek použil ako stavebný materiál, pečeňová bunka ho začne recyklovať. Zvyšuje sa zaťaženie pečene a stav pacienta sa zhoršuje. Preto ho lekári odmietajú používať.

Pri chronickom priebehu ochorenia je účinok lieku Fosfogliv tiež otázny. Od roku 1989 bolo vykonaných päť štúdií o esenciálnych fosfolipidoch. Takéto lieky mali pomáhať pri alkoholickom ochorení pečene a chrániť orgán pred škodlivými účinkami rôznych liekov. Klinické skúšky nepreukázali žiadny prínos. V štúdii z roku 2003 neboli pozorované žiadne priaznivé účinky fosfolipidov. Naopak, vedci zistili, že pri akútnej a chronickej vírusovej hepatitíde by sa takéto lieky nemali predpisovať – zvyšujú stázu žlče a zápal.

Fosfolipidy sú v správe Výboru pre liekopis uvedené ako lieky bez preukázanej účinnosti. V knižnici Cochrane Library nie sú k dispozícii žiadne štúdie o tomto lieku. Pozitívne vyjadrenia o Fosfoglive možno nájsť len v Slovenskojazyčných zdrojoch:

V roku 2015 boli prezentované výsledky multicentrickej, randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie Hepard. Celkovo bolo skúmaných 88 pacientov s nealkoholovou tukovou chorobou pečene. Autori naznačujú, že pridanie Fosfoglivu ku komplexnej liečbe významne znižuje aktivitu zápalu v pečeni. Laboratórne sa to potvrdilo znížením hladín enzýmov ALT a AST. Ukázalo sa tiež, že liek znižuje stupeň fibrózy pečene.

V štúdii Jaguar z roku 2017 sa ukázalo, že Fosfogliv je účinný pri alkoholickom ochorení pečene. Tentoraz bolo viac subjektov – 120. Autori zdokumentovali pokles zápalových cytokínov a zníženie stupňa fibrózy počas liečby.

V roku 2013 sa uskutočnila štúdia o účinnosti lieku Fosfogliv pri liečbe psoriázy. Autori zdôrazňujú, že liečba zmierňuje príznaky základného ochorenia, znižuje aktivitu zápalového procesu v pečeni a zlepšuje stav pacientov. Do skúšok sa zapojilo 30 ľudí.

Upozornenie: Vzorky štúdií sú malé, od 30 do 120 subjektov. Na získanie spoľahlivých informácií je potrebný ďalší výskum.

Carsil

Ani pre Carsil nie je k dispozícii žiadna dôkazová základňa. Nie je uvedený v Cochrane Library a v zahraničí sa zvyčajne predáva ako doplnok stravy. V Slovenskojazyčnej literatúre sa výťažku z plodov pestreca mariánskeho venuje veľké množstvo štúdií:

 1. Silymarín (účinná zložka ostropestreca mariánskeho) preukázal účinnosť pri alkoholickom ochorení pečene. Autori štúdie sa domnievajú, že je to spôsobené antioxidačným účinkom látky.

 2. Niektoré štúdie naznačujú, že silymarín sa môže používať pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov a ako adjuvans pri rakovine.

 3. Bolo preukázané, že lieky na báze silymarínu (vrátane Carsilu) sú aktívne na viacerých miestach antioxidačnej obrany a môžu sa používať pri rôznych ochoreniach pečene. Neodporúča sa však užívať liek pri vírusovej hepatitíde.

 4. Karsil bol navrhnutý pre biliárnu dyskinézu. Autori štúdie zdôrazňujú, že liečba normalizuje funkciu žlčníka a zmierňuje príznaky ochorenia.

Mnohí vedci tvrdia, že je potrebný ďalší výskum spoločnosti Carsil. Stále nie je dostatok údajov na to, aby sa dalo povedať, či je liek účinný.

Schéma podávania a indikácie

Režim používania

Indikácie na predpisovanie liekov Fosfogliv a Carsil sú podobné:

 1. Akútna a chronická vírusová hepatitída;

 2. Hepatóza – tuková degenerácia pečene

 3. iné poškodenie pečene spôsobené liekmi, alkoholom, otravou;

 4. cirhóza pečene;

 5. intoxikácia.

Fosfogliv sa používa aj pri liečbe kožných ochorení, ako je ekzém, neurodermatitída a psoriáza. Carsil je predpísaný na biliárnu dyskinézu a pankreatitídu.

Užívajú sa perorálne vo forme tabliet alebo kapsúl. Dávkovanie a frekvencia liečby závisí od veku a závažnosti ochorenia. Intravenózne hepatoprotektory sa používajú počas krátkej 10-dňovej liečby. Pacient je potom prevedený na perorálnu formu lieku.

Bezpečnostné opatrenia

Vedľajšie účinky počas liečby sú zriedkavé. Zvyčajne sa takéto sťažnosti objavujú:

 1. kožná vyrážka;

 2. opuch;

 3. Zvýšený krvný tlak.

 4. Carsil môže niekedy viesť k hnačke.

Oba lieky sú kontraindikované v tehotenstve a pri dojčení, u detí do 12 rokov.

Záver

Zhrnutie:

 1. Fosfogliv a Carsil sú hepatoprotektory. Chránia pečeňové bunky pred deštrukciou a zabraňujú vzniku fibrózy a cirhózy. Ich účinnosť však nebola preukázaná a v mnohých európskych krajinách sa tieto produkty predávajú len ako doplnky stravy. V Slovenskojazyčnej literatúre sa hovorí o výhodách hepatoprotektorov pri ochoreniach pečene.

 2. Fosfogliv a Carsil sú dobre znášané, zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a nemajú takmer žiadne kontraindikácie. Nepoužívať počas tehotenstva a dojčenia alebo u detí mladších ako 12 rokov.

Hepatoprotektory sa zriedkavo predpisujú ako jediná liečba. Zvyčajne sa užíva v kombinácii s inými liekmi – antivírusové, enzýmové, choleretické. Nespoliehajte sa len na hepatoprotektory. Ak sa neodstráni základná príčina ochorenia (vírusová infekcia, intoxikácia alkoholom), liek nie je prospešný.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: